15. jún. 2024 o 12:50
TASR, Koktejl

Scholz o švajčiarskom mierovom summite: Považujem to za zárodok riešenia konfliktu!

placeholder
Nemecký kancelár Olaf Scholz.
Zdroj: TASR/AP

Nemecký kancelár sa zúčastnil aj trojdňového summitu G7.

Zahraničné správy
15. jún. 2024 o 12:50
Scholz o švajčiarskom mierovom summite: Považujem to za zárodok riešenia konfliktu!

Nemecký kancelár sa zúčastnil aj trojdňového summitu G7.

Švajčiarske letovisko Luzern bude od dnes hostiť dvojdňovú mierovú konferenciu o Ukrajine. Nemecký kancelár Olaf Scholz mierni očakávania a považuje ju za zárodok mierového riešenia, kým poľský prezident Andzrej Duda dúfa, že sa počas nej podarí odhaliť skutočnú veľkosť hrozby zo strany Ruska. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a PAP zverejnených v sobotu.

"(Konferencia) je diplomatickým semenáčikom, ktorý polievame, aby mohol rásť," vyhlásil kancelár Scholz v sobotu ráno neďaleko talianskeho mesta Bari pre nemeckú televíziu ZDF. Nemecký kancelár sa v Taliansku zúčastnil trojdňového summitu krajín G7 a z Talianska sa presunie priamo na konferenciu vo Švajčiarsku.

Svoje očakávania vyjadril aj poľský prezident. "Chceme partnerov upozorniť na rozsah ruských akcií, zvrátené ruské metódy a mieru nebezpečnosti tejto agresie. Dúfam, že prezentovaním situácie v oblasti sa nám podarí jasne vyjadriť to, čo máme na mysli," vyhlásil Duda. Dodal, že medzi uvedené postupy patrí napríklad aj hybridný útok vyvíjaním migračného tlaku na Poľsko, pobaltské krajiny a Fínsko.

Scholz podľa DPA dúfa, že summit poslúži ako základ mierových rokovaní s Ruskom, ktoré prídu v budúcnosti. Švajčiarska vláda uviedla, že hoci sa Rusko tejto fázy rokovaní nezúčastňuje, jeho účasť bude pre úspešné zavŕšenie procesu nevyhnutná. Mierový summit sa koná z iniciatívy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Spolu s ukrajinským prezidentom sa ho zúčastnia delegácie z viac než 100 krajín celého sveta. Čína, kľúčový spojenec Ruska, sa ho však nezúčastňuje.