18. jún. 2022 o 19:00
Koktejl

Prečo sú gombíky na dámskej a pánskej košeli na opačných stranách? Dôvod vás zaskočí!

placeholder
Prečo majú ženské a mužské košele gombíky na odlišných stranách?
Zdroj: iStock

Všimli ste si to až teraz?

Zaujímavosti
18. jún. 2022 o 19:00
Prečo sú gombíky na dámskej a pánskej košeli na opačných stranách? Dôvod vás zaskočí!

Všimli ste si to až teraz?

Istotne veľa z vás má ,,rado“ žehlenie. Ide o prácu, do ktorej sa muži neradi hrnú a vedia prečo. Dlhé státie na jednom mieste, nekončiace kopy bielizne, dávať si pozor, aby som nič nespálila. Každá žena má doma kúsok blúzky, ktorá sa spolu s košeľou dostala pod horúcu platňu žehličky, ktorá zahladila každý nedostatok. Všimli ste si, že gombíky na dámskej blúzke a pánskej košeli sú na opačných stranách? Pred tým, ako si to pôjdeme overiť na vlastné oči, vám ponúkame vysvetlenie.

Musíme ísť do histórie, pár storočí dozadu, kedy muži bojovali a ženy boli doma a starali sa o deti. Quora informuje, že gombíky na pravej strane košiel boli práve pre to, aby sa muž dostal rýchlejšie k zbrani a ľavou rukou sa ľahšie odopína gombík za gombíkom. Otázka: ,,Prečo majú ženy gombíky na ľavej strane?“ ponúkame logickú odpoveď a to bábätká. Bolo to vymyslené kvôli bábätkám. Väčšina žien má tendenciu držať svoje ratolesti v ľavej ruke, preto pravú ruku majú voľnú a môžu ňou vykonávať iné úkony. Ďalšou príčinou, prečo boli dámske košele navrhnuté tak, aby mali gombíky vľavo bolo aj dojčenie.

Ďalší faktor, ktorý to mohol ovplyvniť, bola aj etiketa. Jazdenie na koni bolo výsadou aristokracie ako u mužov, tak aj u žien. Od žien sa očakávalo, že budú jazdiť na koni v bočnom sedadle, teda oboma nohami na pravej strane. S etiketou súvisela aj garderóba, ktorá ženám neuľahčovala a nespríjemňovala ich jazdu. Vďaka gombíkom na ľavej strane sa im nedostával vzduch pod košele. Niektorí si myslia, že tento rozdiel v umiestňovaní gombíkov sa začal rozvíjať až vtedy, keď sa ženy začali emancipovať, začali nosiť nohavice a preberali iné štýly od mužov. Dovtedy ženy nosili stiahnuté korzety.

Výrobcovia ich dávajú preto na ľavú stranu oblečenia, ako praktickú pomôcku na rozlíšenie pánskeho a dámskeho odevu, pretože aj strihy sa u mužov a žien menia. Podľa nezvyčajnej teórie časopisu The Atlantic sa samotný francúzsky cisár Napoleon Bonaparte stal obeťou šikany a to od žien, ktoré ho kritizovali za jeho pózovanie. Napoleon rád strkal ruku medzi gombíky a ženy túto pózu, z trucu, po ňom opakovali. Vraj Naopleon nariadil, aby sa dámske košele zapínali na opačnú stranu a tým pádom zastavil nekončiace šikanovanie.

Zakladateľka značky dámskych blúzok Elizabeth & Clarke, pani Melanie M. Mooreová, o modernom oblečení pre Today povedala: "Keď boli v 13. storočí vynájdené gombíky, boli, ako väčšina nových vecí, veľmi drahé. Bohaté ženy sa vtedy neobliekali samé – chyžná ich pani. Keďže väčšina ľudí bolo pravákov, niekomu, kto stál oproti vám, to uľahčilo zapnúť vám šaty." V konečnom dôsledku ide o tradíciu, keď ľudia mali personál, ktorý ich obliekal, ako napísal Alex Fisher pre Quora: „Gombíky a zapínania boli usporiadané tak, aby uľahčili zapínanie a zapínanie odevov, čo si vyžadovalo, aby pánske odevy mali zapínanie vpravo, zatiaľ čo dámske oblečenie vyžadovalo, aby gombíky boli na opačnej strane.“