21. apr. 2024 o 08:25
TASR, Koktejl

Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov na známom súostroví: Jeden človek je mŕtvy a sedem nezvestných!

placeholder
Havária dvoch vrtuľníkov v ďalekom Japonsku (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Desivá nehoda!

Zahraničie
21. apr. 2024 o 08:25
Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov na známom súostroví: Jeden človek je mŕtvy a sedem nezvestných!

Desivá nehoda!

Japonská vláda potvrdila, že počas nočnej nehody sa do oceánu zrútili dva vojenské vrtuľníky a sedem ľudí je nezvestných a jeden človek zahynul. TASR správu prebrala v nedeľu od agentúry AFP.

Helikoptéry SH-60K boli nasadené na nácvik protiponorkových bojových operácií. Rádiový kontakt s vrtuľníkmi sa stratil v sobotu približne hodinu pred polnocou neďaleko súostrovia Izu. Japonská vláda pripúšťa, že vrtuľníky sa pravdepodobne zrazili vo vzduchu.

Minister obrany Minoru Kihara povedal novinárom, že záchranári "zrejme našli časti vrtuľníkov v mori", zatiaľ čo hovorca vojenského letectva informoval, že jedného člena posádky z ôsmich zachránili.

O niekoľko hodín Kihara novinárom uviedol, že člena posádky, ktorého zachránili, "vyhlásili za mŕtveho". Takisto povedal, že ministerstvo "objavilo letové záznamníky na miestach blízko seba", a tak je "vysoká možnosť, že sa obe helikoptéry zrazili".

Oba vrtuľníky sa podľa predstaviteľov zrejme zrazili počas nočného výcviku počítania ponoriek pri súostroví Izu v Tichom oceáne.

Prebieha analýza letových záznamníkov a predstavitelia armády vypočúvajú posádku tretieho vrtuľníka, ktorý sa tiež zúčastnil na cvičení, ale do nehody nebol zapojený, uviedol novinárom náčelník štábu námorných obranných síl Rjo Sakai.

Komunikácia s jedným vrtuľníkom sa podľa televízie NHK prerušila o 22.38 h miestneho času (15.38 h SELČ) pri ostrove Torišima a o minútu neskôr dostali z vrtuľníka núdzový signál. Približne o 25 minút neskôr, okolo 23.04 h miestneho času, si armáda uvedomila, že sa v tej istej oblasti prerušila aj komunikácia s druhým vrtuľníkom.

Japonsko posilňuje výdavky na obranu a prehlbuje spoluprácu so Spojenými štátmi a ďalšími krajinami v Ázii, pretože narastá agresivita Číny v regióne a nepredvídateľná je aj Severná Kórea.