15. jún. 2024 o 14:00
žani, Koktejl

Maroš Kramár: Strach o život! Herec mohol dopadnúť zle: Stalo sa presne, čo som hovoril

placeholder
Slovenský herec a moderátor Maroš Kramár
Zdroj: ČTK / Sojka Libor

Schytal to kaskadér.

Domáce promi
15. jún. 2024 o 14:00
Maroš Kramár: Strach o život! Herec mohol dopadnúť zle: Stalo sa presne, čo som hovoril

Schytal to kaskadér.

Československá filmová rozprávka Za humny je drak vznikla v roku 1982 pod taktovkou režiséra Radima Cvrčeka. Film vychádza z predlohy Drak Mrak od spisovateľky Markéty Zinnerovej, ktorá je tiež autorkou scenára. V tomto filme si zahralo aj mnoho hereckých hviezd vtedajšej doby vrátane Jozefa Kemra (nahovoril draka), Ivany Andrlovej, Jiřího Císlera či Maroša Kramára.

Na prvý pohľad by ste obľúbeného slovenského herca možno ani nespoznali. Na hlave mal parochňu, predabovali ho a ani jednu skladbu nenaspieval on. Na nakrúcanie rozprávky však Kramár do smrti nezabudne. Ako pripomína sedmicka.cz, jedna scéna ho mohla stáť kosti v tele.

Točila sa hneď v jeho prvý filmovací deň. Maroš mal skočiť do steny, ktorá bola podľa technikov vyrobená z ľahkého materiálu. Tak ľahkého, že už po dotyku sa mala hneď rozpadnúť. Malo to však zásadný háčik. Materiál spojili maltou, ktorá bola po stvrdnutí pevná ako skala.

Kramárovi sa to hneď nezdalo a tak sa s filmovým štábom dohadoval, aby mu dali aspoň bandáže, ale všetci mu tvrdili, že sa nemôže nič stať. Kramár mal šťastie a režisér s ním súhlasil, takže zavolali kaskadéra. "A stalo sa presne, čo som hovoril. Kaskadér skočil a múr sa ani nepohol," spomínal s odstupom času. Múr museli rozobrať a postaviť nanovo, aby sa scéna mohla natočiť.