29. mar. 2026 o 10:37
TASR, Koktejl

Výbuchy neďaleko strategickej oblasti: Po útoku hlásia obete aj zranených

placeholder
Hormuzský prieliv.
Zdroj: Google Maps

Napätie prudko rastie.

Zahraničné správy
29. mar. 2026 o 10:37
Výbuchy neďaleko strategickej oblasti: Po útoku hlásia obete aj zranených

Napätie prudko rastie.

Iránske štátne médiá tvrdia, že jednotky armád USA a Izraela v nedeľu zasiahli nábrežie v iránskom prístavnom meste Bandár Chámir neďaleko strategického Hormuzského prielivu. O život prišlo päť ľudí a ďalší štyria utrpeli zranenia. S odvolaním sa na agentúru IRNA o tom v nedeľu informovala agentúra AFP.

Podľa agentúry AFP útokom opäť bolo vystavené aj iránske hlavné mesto Teherán: sériu výbuchov hlásili zo severnej a východnej časti mesta. Nateraz nie je možné určiť, aké ciele boli zasiahnuté.

Izraelská armáda v nedeľu informovala, že jej letectvo v sobotu vykonalo v Teheráne rozsiahly útok s cieľom zničiť zariadenia na výrobu zbraní a zamerať sa na desiatky skladov a výrobných miest zbraní.

Armáda doplnila, že v posledných dňoch pozorovala premiestnenie veliteľských centier iránskeho režimu do mobilných jednotiek po tom, čo bola v marci zasiahnutá väčšina jej stacionárnych veliteľských centier. Počas sobotňajších útokov bolo zneutralizovaných niekoľko dočasných veliteľských centier vrátane veliteľov operujúcich z veliteľstiev.

Napokon izraelská armáda spresnila, že zaútočila aj na zariadenia na výrobu a skladovanie balistických rakiet, systémy protivzdušnej obrany a pozorovacie stanovištia patriace iránskemu režimu.