11. okt. 2024 o 05:30
žani, TASR, Koktejl

Koščová si nahmatala v prsníku hrčku: Dosť som sa zľakla! Vyšetrenie prinieslo odpoveď

placeholder
Katarína Koščová chodí na preventívne prehliadky pravidelne.
Zdroj: Instagram/katarina.koscova

Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien.

Domáce promi
11. okt. 2024 o 05:30
Koščová si nahmatala v prsníku hrčku: Dosť som sa zľakla! Vyšetrenie prinieslo odpoveď

Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien.

Osvetu v tejto téme sa snažia šíriť viaceré známe tváre slovenského šoubiznisu, medzi nimi i speváčka Katarína Koščová. "Práve mám za sebou 10. kilometer v tejto novej ružovej športovej podprsenke. Dnes plánujem ešte päť ďalších. Táto podprsenka vznikla na podporu pink october. Október je totiž mesiac boja proti rakovine prsníka," napísala dvojnásobná mama.

Katka chodí na prehliadky pravidelne každý rok a prízvukuje aj ostatným ženám, aby na to nezabúdali. "Je to niečo, čo vnímam ako privilégium, nie všade je to dostupné v rámci zdravotného poistenia. Tento rok som bola v júni a aj napriek tomu som si samovyšetrením v septembri nahmatala v prsníku malú hrčku. Dosť som sa zľakla a šla som na ďalšie usg vyšetrenie. Chvalabohu, všetko je v poriadku," zverila sa na sociálnej sieti. "Nepodceňujme to, starajme sa o seba," odkázala Slovenkám.

Viete, ako si spraviť samovyšetrenie prsníkov?

Základom prevencie je pravidelné samovyšetrenie. Jeho cieľom je odhaliť zmeny na prsníkoch včas. Keďže si ženy svoje prsia poznajú najlepšie, mnohokrát si hrčku na prsníku objavia samy. Upozorňuje na to pacientske združenie Nie rakovine.

Prsníky by si ženy mali prehmatávať raz mesačne, najlepšie po menštruácii. Odborníci odporúčajú začať so samovyšetrovaním od 20 rokov. "Pri samovyšetrení existujú rôzne metódy, podstatné však je, aby sa prešetril celý prsník. Dôležité je okrem prsníka a bradavky skontrolovať aj lymfatické uzliny v podpazuší a časť hrudníka v nadkľúčnej oblasti," uvádza na svojom webe pacientske združenie Nie rakovine. Ak žena menštruáciu nemá, treba si vybrať vždy ten istý deň v mesiaci.

Všímať si treba tvar prsníka, zmeny na koži, ako aj začervenanie, vťahovanie či ekzém bradavky, rovnako aj výtok z nej. Vnímať by ženy mali aj každú hmatnú hrčku v žľaze prsníka, ktorú tam predtým nemali a je tvrdšia ako ostatné tkanivo prsníka. Hrčka sa môže vyskytnúť aj v oblasti pazuchy a kľúčnej kosti. "Po palpačnom vyšetrení by sa mali prsia skontrolovať aj pohľadom do zrkadla," píše na webe združenie.

Pri samovyšetrení treba začať prehmatávať prsník krúživými pohybmi brušiek stredných troch prstov. Takto sa prehmatáva prsník až smerom k bradavke. "Krúživými pohybmi prehmatajte celý prsník, prvýkrát jemným tlakom povrchové časti, druhýkrát výraznejším tlakom na prehmatanie hlbších častí. Sústreďte sa aj na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchy. Všímajte si každé zhrubnutie alebo hrčky, ktoré pri predchádzajúcich vyšetreniach neboli prítomné," inštruujú ženy odborníci z Nie rakovine.

Ženy by si mali všímať zmeny na prsníkoch v rôznych polohách. Na abnormalitu ich môže upozorniť iná farba kože či stiahnutá bradavka. Ak si žena objaví akúkoľvek netypickú zmenu na prsníku, mala by ju prekonzultovať so svojim gynekológom. "Nie každá hrčka je nebezpečná, ale každá musí byť vyšetrená," vraví onkologička Bibiana Vertáková Krakovská.