22. aug. 2023 o 18:21
TASR, Koktejl

Bývalý kandidát na slovenského prezidenta získal novú lukratívnu funkciu: Maroš Šefčovič si poriadne polepšil!

placeholder
Eurokomisár Maroš Šefčovič
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovenský eurokomisár bude mať na starosti klimatickú politiku až do vymenovania nového člena eurokomisie za Holandsko.

Slovensko
22. aug. 2023 o 18:21
Bývalý kandidát na slovenského prezidenta získal novú lukratívnu funkciu: Maroš Šefčovič si poriadne polepšil!

Slovenský eurokomisár bude mať na starosti klimatickú politiku až do vymenovania nového člena eurokomisie za Holandsko.

Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans v utorok odstúpil z funkcie člena exekutívy EÚ vzhľadom na svoje rozhodnutie kandidovať v novembrových predčasných parlamentných voľbách v Holandsku. Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová oznámila, že Európsku zelenú dohodu a post výkonného podpredsedu EK po Timmermansovi pridelí slovenskému eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi, ktorého dočasne poverí aj riadením politiky v oblasti klímy, informuje bruselský spravodajca TASR.

Timmermans bol vo von der Leyenovej kabinete prvým podpredsedom a zodpovedal za implementáciu Európskej zelenej dohody. Šéfka exekutívy EÚ vo vyhlásení pre médiá spresnila, že okrem uvedenej dohody sa rozhodla dočasne prideliť Šefčovičovi aj riadenie únijnej politiky v oblasti klímy. Šefčovič je ako podpredseda EK zodpovedný za strategický výhľad a medziinštitucionálne vzťahy. Von der Leyenová sa zároveň poďakovala Timmermansovi za jeho dlhoročné pôsobenie a úspechy v rámci eurokomisie a za jeho prácu v prospech európskych občanov.

"Bol kľúčovým členom môjho kolégia komisárov. Vďaka jeho prínosu a silnej osobnej zaangažovanosti sme urobili veľký krok smerom k naplneniu cieľov EÚ, aby sa Európa stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom, a smerom k zvýšeniu úrovne klimatických ambícií na celom svete. Timmermansov príspevok k práci eurokomisie a európskemu projektu presahuje rámec Európskej zelenej dohody," vyhlásila von der Leyenová.

Timmermans pôsobil v Európskej komisii aj v rokoch 2014 – 2019, keď bol ako jej prvý podpredseda zodpovedný za lepšiu právnu úpravu, medziinštitucionálne vzťahy, právny štát a dodržiavanie Charty základných práv. Zodpovednosť za Európsku zelenú dohodu prebral v roku 2019 v rámci mandátu súčasnej eurokomisie. Koordinoval tiež prácu EK na stratégiách EÚ v oblasti biodiverzity, budúcnosti s nulovým znečistením a obehového hospodárstva.

Von der Leyenová o zmenách vo svojom kabinete, ktoré zaručia pokračovanie všetkých prebiehajúcich procesov, informovala aj predsedníčku Európskeho parlamentu a Španielsko ako predsednícku krajinu v Rade EÚ. Zaslala oficiálny list premiérovi Holandska so žiadosťou, aby navrhol nového kandidáta na eurokomisára za Holandsko.

Maroš Šefčovič vyhlásil, že ako nový výkonný viceprezident exekutívy EÚ urobí všetko pre to, aby sa mu podarilo nájsť riešenia čo najlepšie pre Európsku úniu. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR. Šefčovič v správe pre TASR ocenil hodnotnú prácu svojho doterajšieho kolegu Fransa Timmermansa.

"Cením si dôveru predsedníčky Európskej komisie a prijímam túto dôležitú úlohu s rešpektom. Rovnako ako pri všetkých doterajších výzvach vložím maximum úsilia do hľadania takých riešení, ktoré budú čo najlepšie pre Európsku úniu – ekonomicky aj geopoliticky – a pre ľudí naprieč všetkými členskými štátmi," uviedol Šefčovič vo svojom prvom vyhlásení.

V tejto súvislosti pripomenul, že Európania aj počas tohto leta videli a stále vidia, aké vážne následky majú klimatické zmeny. A preto je podľa jeho slov nasmerovanie ekonomík členských štátov EÚ na zelenú budúcnosť "bezprecedentná výzva, ktorá uspeje len v úzkej spolupráci so všetkými aktérmi vrátane priemyslu a len ak budeme vytvárať pracovné miesta tu, v Európe".

Slovenský eurokomisár sa počas pôsobenia v exekutíve EÚ "popasoval" s viacerými pracovnými agendami. V súčasnom kolégiu komisárov zastáva pozíciu podpredsedu pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. Zároveň od januára tohto roka vedie Európsku energetickú platformu pre spoločný nákup zemného plynu s cieľom zvýšiť energetickú bezpečnosť krajín EÚ. Vedie aj Európsku batériovú alianciu, ktorú inicioval ešte počas predošlého mandátu v roku 2017 v snahe pripraviť európsky priemysel, osobitne automobilový, na éru elektromobility. Ďalej má Šefčovič v portfóliu vzťahy so Spojeným kráľovstvom, kde viedol rokovania zavŕšené dohodou z Windsoru, ako aj vzťahy so Švajčiarskom, Islandom, Lichtenštajnskom, Nórskom a v neposlednom rade s Andorrou, Monakom a San Marínom, s ktorými EÚ momentálne rokuje o asociačných dohodách.