Meteorologické javy v stratosfére podľa nového výskumu uľahčujú dlhodobú predpoveď počasia v severnej Európe. Počasie je chaotický systém a predpovedať podmienky niekoľko týždňov vopred je poriadne náročné. Presnosť týchto dlhodobých predpovedí je vo všeobecnosti stále pomerne nízka. Preto aj malá zmena môžu byť cenné, aby boli dlhodobejšie predikcie presnejšie, píše portál Meteored.
Mali by sme sa „báť“ polárneho víru alebo náhleho oteplenia stratosféry v zime? Vedci z Ludwig Maximilian University(LMU) v Mníchove skúmajú práve tento jav, ktorý vzniká v stratosfére a jeho dopady na dlhodobé predpovede počasia v severnej Európe.
„Predchádzajúce práce ukázali, že počas zimy na severnej pologuli môže stav cirkulácie v polárnej stratosfére poskytnúť užitočné informácie na zlepšenie dlhodobých predpovedí, najmä pokiaľ ide o klímu v severnom Atlantiku a Eurázii,“ povedal jeden z autorov štúdie profesor Thomas Birner.
Najmä keď polárny vír zoslabne alebo sa rozpadne, severoatlantické tryskové prúdenie má tendenciu posúvať sa na juh a zvyšuje pravdepodobnosť studených vĺn nad Euráziou. A práve to uľahčuje prognózy na niekoľko týždňov dopredu.
Autori zistili, že súbory predpovedí vykazujú znížený rozsah možných poveternostných podmienok približne o 25 %. Tieto súbory sú zložené z veľkého počtu jednotlivých predpovedí, ktoré sa zvyčajne rozchádzajú počas dlhších predpovedných období.
Následný posun trajektórií zimných búrok smerom na juh, ktoré sú hlavným zdrojom neistoty predpovedí v tejto sezóne, vedie k menšej búrkovej aktivite, čím sa znižuje neistota predpovedí v severnej Európe. Naopak, neistota predpovede sa zvyšuje v južnej Európe.
AKO FUNGUJE POLÁRNY VÍR?
Pojem polárny vír znamená oblasť nízkeho tlaku a studeného vzduchu v miestach okolo zemských pólov. „Keď je polárny vír silný a stabilný, udržuje chladný vzduch zamknutý v polárnych oblastiach. Keď sa polárny vír oslabí alebo rozdelí, môže to viesť k tomu, že chladný vzduch unikne do nižších zemepisných šírok a spôsobí nezvyčajne chladné počasie v miestach, ktoré sú na takéto extrémy zvyčajne nepripravené,“ vysvetľuje web iMeteo.