02. apr. 2024 o 09:30
mob, Koktejl

Obľúbené dovolenkové destinácie zaplavili hanlivé nápisy: Pľujeme vám do piva, odkazujú turistom!

placeholder
Do španielskeho mesta Malaga zavíta každoročné veľké množstvo turistov.
Zdroj: iStock

Miestni obyvatelia už toho majú dosť.

Zahraničné správy
02. apr. 2024 o 09:30
Obľúbené dovolenkové destinácie zaplavili hanlivé nápisy: Pľujeme vám do piva, odkazujú turistom!

Miestni obyvatelia už toho majú dosť.

Španielsky región Costa de Sol a mesto Malaga sú jednými z najobľúbenejších destinácií, ktoré každoročne navštívia milióny dovolenkárov, no miestnym obyvateľom už dochádza trpezlivosť. Sú frustrovaní rastúcim prílevom cudzincov a teraz svoje rozhorčenie vyjadrujú aj pomocou nálepiek. Tie na nachádzajú na stenách a dverách a informujú návštevníkov o tom, čo si o nich obyvatelia myslia, uvádza web Euronews.

Keď sa prejdete ulicami Malagy, uvidíte tieto nálepky, od pomerne miernych „toto býval môj domov“ či „toto bývalo centrum mesta“ až po „choď do pr*ele domov“ alebo „otravní turisti“.

Mesto na pobreží Costa del Sol je vďaka slnečnému podnebiu a relatívne nízkym životným nákladom už dlho obľúbenou destináciou návštevníkov. V poslednom čase sa však stalo ešte vyhľadávanejšou destináciou pre dovolenkárov a digitálnych nomádov.

Mnohí miestni obyvatelia už toho majú jednoducho dosť. Majiteľ baru Dani Drunko, ktorý začal s iniciatívou, prevádzkuje v Malage obľúbený bar s názvom Drunkorama. V rozhovore pre miestne noviny Diario Sur Drunko vysvetlil, že kampaň začal po tom, ako ho zrejme „vyhodili“ z domu, v ktorom žil desať rokov.

Tvrdil, že majiteľ bytu odmietol rokovať o výške nájomného alebo mu dokonca nehnuteľnosť predať. Dôvod? Chceli ju premeniť na krátkodobý prenájom pre turistov.

„Miestni obyvatelia sú z tejto situácie unavení. Ja som len navrhol myšlienku chytľavých fráz, ponúkol som iskru a teraz sa pridali ďalší,“ prezradil majiteľ baru a dodal: „Centrum Málagy ide už dlho dolu vodou, a to až tak, že keď sa mi napríklad niečo v bare pokazí, nemám po ruke ani železiarstvo, pretože turista, ktorý príde, nepotrebuje kupovať skrutky.“

Nadmerný turizmus však nie je problémom len na španielskych územiach, ale bojujú s ním aj iné európske a svetové metropoly, ktoré zavádzajú rôzne turistické dane, aby aspoň trocha obmedzili príchod dovolenkárov.

Hoci sa zdá, že tento problém je celosvetový, boj proti nemu vedie Španielsko. Minulý rok sa v Barcelone objavili graffiti s nápisom: „Pľujeme vám do piva. Na zdravie!“ Napriek tomu sa tam turisti stále hrnú.