18. aug. 2023 o 16:30
Famous.cz, Koktejl

Obavy z topenia morského ľadu narastajú: Tento jav sa v roku 2023 objavil výrazne skôr!

placeholder
Zaľadnenie morí okolo Antarktídy má tento rok zatiaľ najmenšiu plochu od 70. rokov minulého storočia. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Odborníci vyslovili obavy.

Zaujímavosti
18. aug. 2023 o 16:30
Obavy z topenia morského ľadu narastajú: Tento jav sa v roku 2023 objavil výrazne skôr!

Odborníci vyslovili obavy.

Diera v ozónovej vrstve sa tento rok začala tvoriť veľmi skoro, čo vyvolalo obavy, že väčšia než obvyklá diera môže ďalej otepliť Južný oceán, zatiaľ čo miera antarktického morského ľadu je už aj tak rekordne nízka. Teplejší oceán však znamená ďalšie odmrazovanie morského ľadu.

Satelitné údaje Európskeho strediska pre strednodobé predpovede počasia naznačujú, že sa diera nad Antarktídou už začala tvoriť. To je ale výrazne skôr. Bežne sa tvorí až na konci septembra, maximum dosahuje v októbri a uzatvára sa v novembri, najneskôr v decembri.

Diera sa postupom času zmenšuje, a to v nadväznosti na Montrealský protokol z roku 1989, podľa ktorého štáty eliminovali 99 percent chemických látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, ako sú napríklad chloro-fluované uhľovodíky. A očakáva sa, že do roku 2066 sa hladina ozónu nad Antarktídou vráti na úroveň z roku 1980.

Ozónová diera je navyše v rokoch klimatického javu El Niño menšia, ale v roku 2023 bude väčšia ako obvykle, a to v dôsledku dlhotrvajúcich zmien v atmosfére po výbuchu podmorskej sopky Tonga v januári minulého roka.

„Viac UV žiarenia, ktoré dopadá na Antarktídu a Južný oceán, znamená, že je k dispozícii viac energie na topenie ľadu. Teraz, keď máme tak málo morského ľadu, je namiesto reflexného bieleho ľadu veľmi tmavý modrý oceán. Existuje riziko, že by sa potom Južný oceán ešte viac ohrial a nepriamo by sa roztopilo viac ľadu, pretože voda vedľa ľadu je teplejšia,“ vysvetlil doktor Martin Jucker z Centra pre výskum klimatických zmien na Univerzite Nového Južného Walesu.