22. jan. 2023 o 04:00
ČTK, Koktejl

Obrovský dopad! Vedci bijú na poplach kvôli Madagaskaru: Je to veľmi šokujúce

placeholder
Vyhynutie hrozí aj obľúbeným lemurom kata.
Zdroj: iStock

Treba konať!

Zahraničné správy
22. jan. 2023 o 04:00
Obrovský dopad! Vedci bijú na poplach kvôli Madagaskaru: Je to veľmi šokujúce

Treba konať!

Ak sa nepodarí zastaviť vymieranie ohrozených cicavcov na ostrove Madagaskar, z našej planéty môžu vymiznúť jedinečné druhy: od obľúbených lemurov kata po nočné poloopice ksukoly chvostnaté. Vymizne tak vyše 20 miliónov rokov evolučnej histórie, uvádza nová štúdia, o ktorej informoval list The Guardian.

"Naše výsledky naznačujú, že ak nebudú prijaté okamžité ochranné opatrenia, hrozí Madagaskaru vlna vymierania s veľkým evolučným dopadom," napísali vedci v článku zverejnenom v odbornom časopise Nature Communications.

Obnovenie rozmanitosti ostrovných cicavcov, ktoré dohnal na pokraj vyhubenia príchod človeka pred 2500 rokmi, by už dnes trvalo najmenej tri milióny rokov. V nasledujúcich desaťročiach ale hrozí, že ak ohrozené druhy vyhynú úplne, budú zničené niektoré z unikátnych foriem života, ktoré na Madagaskare vznikli za posledných 23 miliónov rokov.

Madagaskar je z hľadiska biodiverzity jedným z najzaujímavejších miest na svete, 90 percent všetkých tamojších druhov nežije nikde inde na Zemi. Napriek tomu je viac ako polovica všetkej fauny na tomto ostrove, veľkom zhruba ako Ukrajina, ohrozená vyhynutím. "Prichádzame o jedinečné druhové vlastnosti, ktoré sa už pravdepodobne nikdy znovu nevyvinú," uviedol vedúci výskumník Luis Valente z univerzity v holandskom Groningene.

"Každý druh je hodnotný; je to ako zničiť umelecké dielo, takže je to veľmi šokujúce," uviedol Valente. Jeho tím na štúdiu spolupracoval s vedcami zo Spojených štátov a s madagaskarskou organizáciou na ochranu prírody Association Vahatra.

Madagaskar preslávil najmä lemur kata, príslušník línie primátov, ktorí sa nevyskytujú nikde inde na svete. Medzi ďalších známych obyvateľov ostrova patrí tiež mäsožravá šelma fosa, podobná mačke, chameleón leopardí a rad unikátnych motýľov, orchideí, baobabov a ďalších druhov.

Ostrov ohrozuje hlavne ničenie prirodzeného prostredia spôsobené človekom, klimatická zmena a lov. Za predchádzajúce desaťročia sa počet ohrozených druhov cicavcov na Madagaskare viac ako zdvojnásobil, z 56 v roku 2010 na 128 v roku 2021. Podľa autorov štúdie je potrebné vytvoriť ochranárske programy, ktoré by zároveň miestnym obyvateľom zabezpečili obživu, zabránili premene lesov na poľnohospodársku pôdu a obmedzili využívanie prírodných zdrojov.

"Dopad, ktorý ľudstvo doteraz malo na biodiverzitu našej planéty, nevymizne ešte milióny rokov. Niekoľko nasledujúcich desaťročí je ale nesmierne dôležitých pre to, aby sme zabránili rozsiahlemu vymieraniu, ktoré by mohlo mať ešte oveľa hlbšie a dlhodobejšie dôsledky, "uviedol Yadvinder Malhi z Oxfordskej univerzity, ktorý sa na štúdii nepodieľal.