29. sep. 2024 o 19:00
izabela, Koktejl

Vedci zistili, čo sa deje v mozgu 30 sekúnd pred smrťou: Potvrdilo sa to, čo mnohí tušili!

placeholder
Čo sa deje s človekom po smrti? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Otázka, čo sa s nami stane po smrti, je jednou z tých, na ktorú sme vždy chceli poznať odpoveď.

Zaujímavosti
29. sep. 2024 o 19:00
Vedci zistili, čo sa deje v mozgu 30 sekúnd pred smrťou: Potvrdilo sa to, čo mnohí tušili!

Otázka, čo sa s nami stane po smrti, je jednou z tých, na ktorú sme vždy chceli poznať odpoveď.

Výskumníci ešte nemajú odpoveď, no domnievajú sa, že sa im podarilo nahliadnuť do našich vôbec posledných myšlienok pred smrťou, informuje portál LADbible. Stalo sa tak pri tom, čo sa vedci z kanadského Vancouveru pozreli na mozog 87-ročného pacienta trpiaceho epilepsiou, ktorý však počas vyšetrenia nečakane zomrel na infarkt.

Pomocou výsledkov z elektroencefalogramu (EEG) sa im podarilo zistiť, čo sa dialo v jeho mozgu počas posledných chvíľ, konkrétne 30 sekúnd pred a po tom, ako mu prestalo biť srdce. A tá stará myšlienka, že človeku prebehne život pred očami, môže byť po zistení zvýšenia gama oscilácií, skutočná. Gama oscilácie súvisia s oživovaním spomienok a snívaním, čo by mohlo naznačovať, že pacient pred smrťou prežíval minulé zážitky.

"Prostredníctvom generovania oscilácií, ktoré sa podieľajú na obnovovaní spomienok, si mozog možno naposledy pripomína dôležité životné udalosti tesne pred smrťou, podobne ako sa to uvádza pri zážitkoch blízkych smrti. Tieto zistenia spochybňujú naše chápanie toho, kedy presne sa končí život, a vytvárajú dôležité následné otázky, napríklad tie, ktoré sa týkajú načasovania darcovstva orgánov," uviedol vedúci autor štúdie, doktor Ajmal Zemmar.

Štúdia ukázala podobné zmeny v mozgových vlnách medzi potkanmi v čase smrti, ale je to prvýkrát, čo boli zistené u ľudí. Ako pri väčšine štúdií však tím tvrdí, že na poskytnutie presvedčivejších výsledkov je potrebný ďalší výskum. Dôležité je tiež poznamenať, že údaje sa zameriavajú len na jednu prípadovú štúdiu a mozog pacienta bol už poškodený epilepsiou. Preto odborníci nie sú schopní skutočne povedať, či by sa to isté stalo aj s inou osobou, v čase blízkom jej smrti.