23. jún. 2024 o 15:00
žani, TASR, Koktejl

Srdcervúca spoveď člena Elánu: Jeho životná láska ráno odišla do nemocnice, o pár hodín zomrela!

placeholder
Na snímke Ján Baláž, Štefan Bugala, Pavol Bartovic, Peter Farnbauer, Ľubo Horňák, Jožo Ráž.
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ich šťastie zničila nečakaná choroba.

Domáce promi
23. jún. 2024 o 15:00
Srdcervúca spoveď člena Elánu: Jeho životná láska ráno odišla do nemocnice, o pár hodín zomrela!

Ich šťastie zničila nečakaná choroba.

Najväčšia česko-slovenská hudobná legenda Elán pripravila v máji veľkú novinku. Okrem vypredaných koncertov, ktoré kapela pripravuje v Prahe a Bratislave, vydala novú skladbu, ktorá je príjemným prekvapením aj pre najskalnejších fanúšikov. Pieseň Znova sa ma dotkni je podľa kapely jednou z ich najlepších, spolu s tradičnou dávkou elánovskej kvality a zvuku posúva ich tvorbu opäť aj trochu iným smerom.

Autorom hudby je dlhoročný člen Elánu Ľubo Horňák, ktorý v skupine hrá na klávesové nástroje. Text napísal jeden z dvorných textárov kapely Juraj Soviar. "Nechcem znieť pateticky, ale je to určite moja najosobnejšia pesnička. Ak pomôže vám, tak ako pomohla mne, tak potom žiadna strata nie je stratou a v živote nič neskončilo," povedal Horňák na adresu piesne. Podľa Joža Ráža je to pre Ľuba srdcová záležitosť a jeho veľmi intímna pieseň.

Tajomné slová objasnil klávesák pre Plus 7 dní. Novinka vznikla ako spomienka na jeho zosnulú partnerku Andreu. "Tie roky, ktoré nastali po Andreinom odchode, boli ťažké aj z toho hľadiska, že bol covid, kedy sme boli zavretí doma, a mne tá hudba nejakým spôsobom pomáhala zabudnúť, vyspievať sa, vyhrať, ale nikdy som nevedel prekonať ten pocit smútku a nič reálne nevznikalo," zveril sa.

V auguste uplynie päť rokov, čo odišla, no nie je deň kedy by na svoju polovičku nemyslel. Zásadný moment v liečbe duše prišiel vďaka hudbe. "Keď mi poslal text Znova sa ma dotkni, nahral som ju do piatich minút. Vtedy sa tá hrádza smútku akoby pretrhla a vyvalila von. Prvýkrát od jej smrti som bol schopný niečo reálne dokončiť," povedal na rovinu. Vďaka novej skladbe, ktorú ponúkol Elánu, dokázal po dlhej dobe vystrčil hlavu z piesku.

Andrea bola členkou športového klubu Elán a s Ľubom sa spoznali v roku 1996 v Bernolákove, kde otvárali prvé golfové ihrisko. "Naše pohľady sa stretli. Nemal by som odkrývať svoje hriechy, ale áno, obaja sme mali záväzky, ale slovo dalo slovo a už sme vedeli, že je zle," zaspomínal si na moment, kedy preskočila iskra. Hudobník bol v tom čase ženatý a mal dve dcéry, ona bola tiež v manželskom zväzku a mala jednu dcéru.

Obaja sa rozviedli a začali písať spoločný príbeh. "Našiel som v nej svoju druhú polovicu, ktorú každý z nás hľadá. Niektorí to šťastie majú, niektorí nie. Ja som ho mal aj v tom, že som ho aspoň na nasledovných 24 rokov mohol zažiť," vyznal sa ďalej. S Andreou sa im ešte narodila spoločná dcéra. Všetky štyri sestry si dali na pamiatku vytetovať levanduľu.

Hudobník a jeho životná láska boli nerozlučná dvojica. "Keď hrala golf, ja som strážil malú, keď som mal koncerty, ona bola na každom koncerte s deťmi, naozaj sme nič nemuseli riešiť osve. Všetko nás bavilo a nepotrebovali sme nikoho. Samozrejme, mali sme kamarátov aj známych, ale ja som ani takých tých chlapských kamarátov nepotreboval, vystačili sme si sami dvaja," opísal ako vyzeral ich vzťah.

Šťastnému páru dal krutú ranu osud. Pol roka predtým bolel Andreu chrbát. Inak sa cítila dobre, bola plná síl a pracovala. "Išla k lekárovi, tam sa to zistilo a už bolo neskoro. Ono sa to chvíľu tvárilo ako obyčajná cysta v prsníku a zrazu to vypuklo do nádoru. Veľmi agresívneho nádoru," odhalil Horňák. Dva mesiace po odhalení zdrvujúcej diagnózy naposledy vydýchla.

Lekári jej nasadili náročnú liečbu. "Vybrala jednu dávku chemoterapie, ani vlasy jej nevypadali. Potom začala druhú, ráno odišla do nemocnice s tým, že na druhý deň dostane infúziu, príde domov a ideme do Chorvátska, všetko sme mali zbalené, hotel zaplatený. Už sme vedeli, že hneď po chemo je dobre, druhý deň sa cíti slabšie... Ráno o deviatej som jej volal do nemocnice a ona mi zdôrazňovala, že príde kuriér a mám mu otvoriť… no a na obed toho dňa zomrela," vyrozprával ich príbeh so smutným koncom.