22. apr. 2024 o 05:30
mob, Koktejl

Predpovede na leto 2024 ukazujú poriadne extrémy: TOTO tu ešte nebolo!

placeholder
V Európe môžeme tento rok očakávať abnormálne horúce letné mesiace. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Meteorológovia už teraz vydali niekoľko predpovedí na leto 2024.

Zaujímavosti
22. apr. 2024 o 05:30
Predpovede na leto 2024 ukazujú poriadne extrémy: TOTO tu ešte nebolo!

Meteorológovia už teraz vydali niekoľko predpovedí na leto 2024.

V trende, aký nastolil nadpriemerne teplý začiatok roka, sa bude niesť počasie aj v ďalších mesiacoch. Podľa prvých predpovedí na leto 2024 nás čakajú vysoké teploty. Podľa Dr. Todda Crawforda, viceprezidenta pre meteorológiu v Atmospheric G2 a autora najnovšej predikcie, môžeme tento rok očakávať abnormálne horúce letné mesiace, uvádza web weather.com.

Už teraz existujú v modeloch s dlhým dosahom a klimatických trendoch náznaky, že by to mohlo skončiť jedným z najhorúcejších letných záznamov. Na tvorbu predpovedí sa používa veľa faktorov, no jeden, ktorý sa dramaticky líši od minulého leta, je prechod z El Niño do La Niña.

Tohtoročná očakávaná zmena podmienok La Niña znamená, že očakávame oveľa teplejšie ako priemerné teploty nielen v Severnej Amerike, ale aj v Európe. Očakáva sa, že prechod na La Niña sa uskutoční koncom leta, čo je jedným z dôvodov, prečo zrejme bude august najviac nadpriemerný z letných mesiacov.

„Podľa výhľadov počasia, ktoré vydávajú veľké európske a americké centrá bude aj tohtoročná teplota v júli a auguste nadpriemerná v porovnaní s dlhodobým normálom,“ potvrdila pre TN.cz česká meteorologička Dagmar Honsová.

„Závery klimatických zmien hovoria o tom, že teploty budú stále narastať a že vlnám horúčav ani 40° C sa v budúcnosti u nás v lete nevyhneme. Nemožno ale predpovedať, či už to bude o rok alebo za 10 rokov,“ zakončila expertka.