Tím psychológov z Pensylvánskej univerzity odhalil významné rozdiely v štruktúre mozgu, ktoré môžu vysvetľovať, prečo psychopati myslia, cítia a správajú sa tak antisociálne. Autori porovnali snímky magnetickej rezonancie mozgu 39 dospelých mužov s vysokým skóre psychopatie a porovnali ich s mozgom kontrolnej skupiny.
U psychopatov vedci zistili zmenšené oblasti v bazálnych gangliách, ktoré riadia pohyb a učenie, v talame, zmyslovom prepínacom centre tela, a v mozočku, ktorý pomáha koordinovať motorické funkcie. Najvýraznejšie zmeny sa však zistili v orbitofrontálnej kôre a ostrovnej oblasti, teda v častiach mozgu, ktoré regulujú emócie a riadia impulzívne a sociálne správanie. „Práve s týmito charakteristikami majú psychopati problémy,“ vysvetlili vedci.
Okrem toho skenovanie ukázalo slabšie prepojenia medzi oblasťami mozgu spojenými s empatiou, pocitom viny a morálnym uvažovaním. To naznačuje, že bezcitné správanie psychopatov nemusí byť len záležitosťou osobnosti, ale má hlboké korene v nervovej štruktúre. Hoci niektoré vlastnosti, ako napríklad klamanie a manipulácia, sú pravdepodobne formované životnými skúsenosťami, fyzické rozdiely v mozgu poukazujú na biologický základ toho, prečo sa psychopati správajú tak, ako sa správajú.
Vedci tvrdia, že by to mohlo pomôcť odhaliť nové spôsoby identifikácie a prípadnej liečby osôb ohrozených extrémne antisociálnym správaním. Mnohí diagnostikovaní psychopati nekončia ani vo väzení, ani na liečení. Dokážu splynúť s davom. Naučia sa napodobňovať normálne emócie, maskovať nebezpečné impulzy a pohybovať sa v spoločnosti bez povšimnutia.