24. sep. 2023 o 09:19
TASR, Koktejl

Streľba na policajtov v Kosove si vyžiadala obeť: Hlásia aj zraneného!

placeholder
Pri streľbe vyhasol život policajta. (ilustračné foto)
Zdroj: TASR/AP

Kosovský premiér incident označil za teroristický akt.

Zahraničné krimi
24. sep. 2023 o 09:19
Streľba na policajtov v Kosove si vyžiadala obeť: Hlásia aj zraneného!

Kosovský premiér incident označil za teroristický akt.

Jeden kosovský policajt prišiel v nedeľu skoro ráno o život a ďalší utrpel zranenia pri streľbe na severe Kosova, oznámil podľa tamojších médií kosovský premiér Albin Kurti. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

K streľbe podľa Kurtiho došlo v dedine Banjska v okrese Leposavič po útoku na kosovských policajtov. V prípade obete ide o seržanta polície a zranenia utrpel príslušník pohraničnej polície, ktorý je mimo ohrozenia života, spresnil Kurti na sociálnych sieťach X (predtým Twitter) a Facebook.

"V tomto momente pokračuje paľba zo strelných zbraní rôzneho kalibru proti našej polícii," dodal kosovský premiér, ktorý incident označil za "teroristický akt". "Útočníkmi sú ťažko ozbrojení profesionáli v maskách," citovala Kurtiho agentúra Reuters.

Napätie medzi Prištinou a Belehradom vrcholilo počas mája, keď pri potýčkach na severe Kosova utrpelo zranenia približne 90 vojakov mierovej misie NATO (KFOR) a 50 srbských protestujúcich. V tejto oblasti žije 50.000 Srbov, ktorí tam tvoria väčšinu. Násilie vypuklo po tom, čo sa úradu ujali starostovia albánskej národnosti. Urobili tak po voľbách, ktoré bojkotovali Srbi žiadajúci naplnenie dohody o väčšej autonómii.