23. jún. 2024 o 10:00
jž, Koktejl

Známa Slovenka v strachu: Jej ročnú dcérku bolela hlava, Melánii našli nádor!

placeholder
Petra Chovanec Bajaník s dcérkou Melániou a manželom Dávidom.
Zdroj: Instagram/petrachovanec

Slová doktora jej vzali nádej.

Domáce promi
23. jún. 2024 o 10:00
Známa Slovenka v strachu: Jej ročnú dcérku bolela hlava, Melánii našli nádor!

Slová doktora jej vzali nádej.

Influencerka Petra Chovanec Bajaník sa v auguste 2023 podelila so svojimi sledovateľmi na sociálnej sieti o srdcervúcu správu. Jej dcérke Melánii našli nádor na mieche, keď mala len 1 a pol roka. V relácii Na káve s... teraz Petra prehovorila o ťažkej životnej ceste.

Petra sa rozhovoru spočiatku zdráhala, bolo pre ňu náročné o tejto téme hovoriť. Verí však, že to pomôže aj iným rodinám. "Naša malá Nia má vlastne nezhubný nádor v mieche. Ono to tak celkom dobre znie, že nezhubný, ale je to proste stále na zlom mieste. Je to priamo v mieche," opísala na začiatok.

"Také tie počiatočné problémy vznikli asi 2 mesiace pred tou operáciou, keď nám začala ukazovať, že ju stále bolí hlava," spomínala. Aj napriek tomu, že dievčatko malo vtedy len rok, ovládalo už základné signály a vedelo ukázať, ktorá časť hlavy ju bolí.

Ako každý rodič, ani oni nenechali nič na náhode a s dcérkou začali chodiť po doktoroch. Bolo im povedané, že to nemôže to byť nič vážne, pretože jej zaberal bežný liek proti bolesti. Keď dievčatko nedostalo lieky len ležalo a potilo sa. Rodičia sa rozhodli navštíviť inú doktorku, ktorej sa taktiež nezdalo, že by bolo niečo v neporiadku. "My sme mali ísť na dovolenku, tak sme jej dali robiť krvné testy, aby sme si boli istí, že tam nie je nič vážne. Tie boli bez problémov," hovorí Petra.

Na dovolenke sa ale jej stav zhoršil. Museli navýšiť dennú dávku liekov proti bolesti. "Bolo vidno, že trpí, že má fakt bolesť. Začala vytáčať hlavu doprava," opísala zhoršenie dcérkinho stavu. Po návrate z dovolenky ich prijali v nemocnici na komplexnejšie vyšetrenie. Mel absolvovala počas týždňa všetky možné vyšetrenia, no nikde sa na nič neprišlo. Hoci bola Petra rada, že výsledky neukázali žiadny problém, postupom času chcela vedieť, čo jej dievčatko trápi.

Pri poslednom vyšetrení magnetickou rezonanciou jej objavili nádor na mieche. S dcérkou sa presunuli do druhej nemocnice, kde im bolo povedané, že dcérka má nádor priamo v mieche a preto ju vytáča do pravej strany. "Povedali nám, že ho má vlastne od druhého krčného stavca po druhý hrudný," opísala prvé momenty, keď sa dozvedeli o dcérkinej diagnóze.

Mel dostala silné lieky, ktoré jej začali zaberať a mala ísť na operáciu. "My sme tu boli prvý deň a mne doktor proste povedal, že ona má taký nádor, že ak ide o nezhubný nádor, tak je možné, že ochrnie od krku dole a ak je to zhubný nádor, tak je s ňou koniec," hovorí o nepríjemnej skúsenosti s lekárom v nemocnici.

Nádor na mieche u detí nie je taký bežný, preto si spravili rešerš a operáciu sa rozhodli podstúpiť v Prahe. Slová doktora nevedela dostať z hlavy a myslela na to aj po ceste na operáciu. "Ja som mala pocit, že nám vzal fakt nádej," povedala so zlomeným hlasom Petra. Tú im však vrátili v zahraničí, hoci to bolo náročné.

Nasledovala náročná osem hodinová operácia. "Doktor si nás zavolal a bol úplne vysmiaty a že proste je spokojný s priebehom. Povedal približné percento, že koľko sa mu podarilo vybrať nádoru a povedal, že nebolo cieľom vybrať všetko, pretože tá miecha by nám to nemusela odpustiť. Nám to stačilo, keď toto povedal," opisuje udalosti tesne po operácii.

Dievčatko po operácii previezli na ÁRO a bolo plne zaintubované. Rodičia sa mohli na ňu len pozrieť a čakať na správy od doktora. "On nám hovoril, že nám v noci napíše email, že jej znížia tú dávku sedatív, aby sa jemne prebrala ale nie úplne, aby videli, či hýbe rukami a nohami. A on nám asi o polnoci napísal, že všetko vyzerá v poriadku, lebo že reagovala a hýbala rukami a nohami. Ten nádor je v takej oblasti, kde vám tlačí na všetko. Na dýchanie, môže vám zmeniť arytmiu srdca a podobne. Čiže ono je tam ako keby to centrum. Takže oni ju museli vlastne aj odpojiť a zistiť, či dokáže sama dýchať," hovorí Bajaník o náročných chvíľach.

Po operácii bola Mel preložená na onkologické oddelenie, kde im odporučili chemoterapiu s biologickou liečbou, ktorú podstupujú do dnes. Hoci operácia dopadla podľa predstáv, rehabilitácia bola ťažšia. Mel odmietala sedieť a potrebovala dlhší čas, kým opäť začala chodiť. Kvôli kortikoidom dievčatko pribralo, čo jej tiež spôsobovalo problémy. Lieky sa postupne vysadzovali a Mel sa začala čoraz viac hýbať.

Dievčatku nastavili liečbu na 70 týždňov, čo predstavuje rok a pol, čo bol pre Petru úplný šok. "Ja som mala pocit, že je to ako keby do nekonečna. Oni jej dali prvú dávku, potom musela mať dva týždne pauzu a až teraz som o tom už dokázala hovoriť. Lebo máme už väčšiu časť za sebou a veríme, že do konca roka sa nám to podarí ukončiť," priznala Petra. Po liečbe by Mel mohla začať chodiť do škôlky.