30. máj. 2024 o 06:35
TASR, Koktejl

Britský parlament sa rozpustil: Čo sa to deje?

placeholder
Britský parlament sa pred voľbami rozpustil. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Došlo k tomu po prekvapivom rozhodnutí premiéra.

Zahraničná politika
30. máj. 2024 o 06:35
Britský parlament sa rozpustil: Čo sa to deje?

Došlo k tomu po prekvapivom rozhodnutí premiéra.

Britský parlament sa vo štvrtok formálne rozpustil. Stalo sa tak v súvislosti s voľbami vypísanými na 4. júla, v ktorých sa očakáva víťazstvo labouristov nad vládnucou Konzervatívnou stranou, informovala agentúra Reuters.

Po prekvapivom rozhodnutí premiéra Rishiho Sunaka vypísať voľby sa vo štvrtok minútu po polnoci vyprázdnilo všetkých 650 poslaneckých kresiel a začala sa päť týždňov trvajúca kampaň pred voľbami, z ktorých vzíde nový parlament. Zvolení poslanci začnú svoj mandát vykonávať 9. júla. Sunak a vodca labouristov Keir Starmer sa večer 4. júna zídu na prvej spoločnej debate. Trvať bude hodinu, bude moderovaná a v prítomnosti publika.

Riaditeľ spravodajstva a aktuálnych udalostí v televízii ITV Michael Jermey podľa agentúry DPA uviedol, že "predvolebné diskusie sledujú a hodnotia milióny divákov", lebo poskytujú príležitosť vidieť a počuť vodcov strán, ako "idú s kožou na trh" mimo svojho obvyklého straníckeho prostredia a ako odpovedajú na otázky voličov. ITV plánuje rozhovory aj s ďalšími straníckymi lídrami i diskusiu zástupcov viacerých politických strán.