24. apr. 2024 o 21:36
TASR, Koktejl

USA tajne poslali Ukrajine rakety s dlhým doletom: Kto im dal príkaz?

placeholder
USA poslali rakety dlhého doletu ATACMS na Ukrajinu (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Zbrane prišli na Ukrajinu tento mesiac.

Zahraničná politika
24. apr. 2024 o 21:36
USA tajne poslali Ukrajine rakety s dlhým doletom: Kto im dal príkaz?

Zbrane prišli na Ukrajinu tento mesiac.

Spojené štáty poslali rakety dlhého doletu ATACMS na Ukrajinu a sú určené na použitie na jej území. Zbrane prišli na Ukrajinu tento mesiac. V stredu to oznámilo americké ministerstvo zahraničných vecí. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.

"Môžem potvrdiť, že Spojené štáty poskytli Ukrajine rakety ATACMS s dlhým doletom na priamy príkaz prezidenta," povedal novinárom hovorca ministerstva Vedant Patel.

Tieto zbrane boli súčasťou marcového vojenského balíka pre Ukrajinu a nejde o tie, ktoré najnovšie schválil Kongres a podpísal prezident Joe Biden. "Neoznamovali sme to, aby sme zachovali operačnú bezpečnosť Ukrajiny, na ich žiadosť," uviedol Patel s tým, že "rakety pricestovali na Ukrajinu tento mesiac".

Biely dom predtým potvrdil, že Spojené štáty poslali Ukrajine variant ATACMS s kratším doletom, ktorý môže prekonať 165 kilometrov. Typ s najdlhším doletom dokáže zasiahnuť ciele vzdialené až 300 kilometrov.

Potvrdenie rakiet s najdlhším doletom prišlo od ministerstva zahraničných vecí v ten istý deň, ako prezident Biden podpísal návrh zákona poskytujúceho novú vojenskú pomoc Ukrajine za 61 miliárd dolárov. Toto umožní Pentagónu oznámiť, že posiela balík pomoci Ukrajine, ktorý tak veľmi potrebuje - delostreleckú a protivzdušnú muníciu.