Informovali o tom viaceré slovenské médiá vrátane televízie RTVS, ktorej správu o jeho úmrtí potvrdila režisérova dcéra a herečka Janette Jakubisková. Jakubisko sa preslávil filmami ako Tisícročná včela, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, ale napríklad aj historickým veľkofilmom Bathory či rozprávkou Perinbaba.
Dcéra Janette si na sociálnej sieti zmenila profilovú fotografiu, na ktorej je známy režisér bez svojho ikonického klobúka a pôsobí tam voľný ako vták. Posledný záber na rozlúčku vháňa slzy do očí. Fotku nájdete v galérii pod článkom.
Na verejnosti sa od prepuknutia pandémie veľmi manželia Jakubiskoví neukazovali. Naposledy mohli ľudia vidieť slovenského režiséra na pohrebe speváka Mekyho Žbirku, kde sa ukázal po boku manželky Deany veľmi pochudnutý. V roku 2012 sa Jakubisko stal zrejme najstarším pacientom, ktorému v Česku lekári dali nové srdce.
Jakubiska očakávali v rodnom Kojšove
Aj v tomto roku očakávali návštevu už zosnulého filmového režiséra Juraja Jakubiska v jeho rodnej obci Kojšov v okrese Gelnica. Pre TASR to povedala starostka Tatiana Andrašková s tým, že chceli, aby bol pri otvorení galérie, ktorú postavili na jeho počesť.
„Pán Jakubisko má ešte v obci príbuzných, ale tiež sú to už starší ľudia. Keďže tu má príbuzenstvo, občas nás navštevoval. Očakávali sme ho aj toto leto,“ povedala s tým, že si ho vždy vážili aj ako občana, ktorý šíril dobré meno obce a reprezentoval celé Slovensko i v zahraničí. Za všetkých obyvateľov Kojšova zároveň vyjadrila jeho rodine úprimnú sústrasť. „Odišiel vzácny človek,“ dodala.
V obci už dlhšie pripravujú Galériu Juraja Jakubiska, kde chcú prezentovať najmä jeho tvorbu. Podľa Andraškovej je už jej stavebná časť hotová. „Plánujeme ju sprístupniť v lete alebo na jeseň. Chceli sme, aby bol na jej otvorení, ale, bohužiaľ, to už nestihne,“ doplnila.
Správa o úmrtí Jakubiska zasiahla aj bývalého starostu Antona Brašniara. „V tejto chvíli som rád za to, že sme stihli zrealizovať stretnutie, na ktorom sme mu aspoň predstavili zámer vzniku galérie,“ skonštatoval. Jakubisko obci zároveň daroval aj niekoľko výtvarných diel z vlastnej tvorby, ktoré by mali byť jej súčasťou.
REAKCIE NA ÚMRTIE JURAJA JAKUBISKA
Ministerstvo kultúry SR: „Patril k najinovatívnejším filmovým tvorcom slovenskej kinematografie, bol autorom kultových postáv a filmov, ktoré sa stali pevnou súčasťou dejín česko-slovenskej kinematografie. Spomienky na jeho diela magického realizmu zostanú súčasťou našej kultúrnej identity a dedičstva.“
Boris Kollár, predseda Národnej rady SR: „Obrovská strata pre Slovensko, ale aj Česko. Opustil nás jeden z najväčších umelcov našej doby. Okrem filmovej tvorby sa Juraj venoval aj charite a pomohol veľa nadaným deťom. Budem si ho pamätať ako charizmatického človeka ľudského s krásnym srdcom. Mal som česť ho poznať osobne, o to viac ma táto smutná správa ranila. Odpočívajte v pokoji majstre, budete nám chýbať.“
Slovenské národné divadlo: „Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí jedného z najvýraznejších slovenských režisérov Juraja Jakubiska, ktorý mal blízky vzťah aj k prvej slovenskej divadelnej scéne. Juraj Jakubisko na pôde SND režíroval opery Eugena Suchoňa Krútňava (1999) a Svätopluk (2008). Česť jeho pamiatke!“
Eduard Heger, premiér SR: „Hovorili mu ‚Fellini východu‘. Juraj Jakubisko odišiel do režisérskeho neba, po sebe však zanechal legendárne diela, ktoré tu zostanú pre celé generácie. Tisícročná včela, Nejasná správa o konci sveta, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, Bathory či Perinbaba, ktorá neodmysliteľne patrí ku každým slovenským Vianociam. Ďakujeme, Juraj Jakubisko. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jeho rodine a blízkym.“
Zuzana Čaputová, prezidentka SR: „Najslávnejší slovenský režisér Juraj Jakubisko nás navždy opustil. Počas umeleckej kariéry získal množstvo filmových ocenení. Jeho výnimočný filmársky štýl dostal Slovensko do veľkého filmového sveta. Slovenský Fellini, ako ho často volali, miloval voľnosť a fantáziu a nechával pre ne priestor aj vo svojich filmoch. Snímky Sedím na konári a je mi dobre, Tisícročná včela, Dovidenia v pekle, priatelia či Nejasná správa o konci sveta, sa stali súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Rozprávka Perinbaba nám už ako deťom pomohla objaviť čaro obyčajných vecí. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine, priateľom aj všetkým spolupracovníkom Juraja Jakubiska. Jeho magický svet nám bude chýbať.“
Peter Pellegrini, šéf mimoparlamentného Hlasu-SD: „Dnes Slovensko zasiahla smutná správa. Odišiel poet filmového plátna, prezývaný aj Fellini východu, režisér Juraj Jakubisko. Jeho filmy svojim vyobrazením doby, ľudských osudov a imagináciou patria medzi vrcholné diela slovenskej kultúry. Stretnutia s ním ma vždy očarili jeho bezprostrednosťou a človečenstvom. Odišla legenda slovenskej kultúry, dielo ktoré však zanechal poteší ďalšie generácie Slovákov. Česť jeho pamiatke! Ďakujeme!“