18. apr. 2024 o 13:49
TASR, Koktejl

Kauza Rapid Life na súde: ŠTS rozhodol o osude exšéfa odboru NBS

placeholder
ŠTS oslobodil spod obžaloby exšéfa odboru NBS Ivana B. v kauze Rapid Life (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Obžaloba sa týka údajného úplatku.

Domáce správy
18. apr. 2024 o 13:49
Kauza Rapid Life na súde: ŠTS rozhodol o osude exšéfa odboru NBS

Obžaloba sa týka údajného úplatku.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, oslobodil spod obžaloby exriaditeľa jedného z odborov Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana B. v kauze bývalej poisťovne Rapid Life. Rozsudok nie je právoplatný, o odvolaní prokurátora rozhodne Najvyšší súd SR. TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

"Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici dňa 18. apríla 2024 oslobodil Ing. I. B. spod obžaloby pre skutok obžalobou kvalifikovaný ako pokračujúci zločin prijímania úplatku, pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný," priblížila hovorkyňa.

"Špecializovaný trestný súd tak rozhodol potom, čo Ústavný súd v októbri 2023 zrušil právoplatné rozhodnutie Najvyššieho súdu o uznaní viny pre vážne porušenie práva na spravodlivý proces a osobnú slobodu," uviedol pre TASR právny zástupca obžalovaného Dušan Ivan. Súd ho pôvodne odsúdil na niekoľkoročný trest odňatia slobody.

Obžaloba sa týka údajného úplatku súvisiaceho s nariadením nútenej správy nad životnou poisťovňou Rapid Life. Ivan B. pôsobil v NBS ako generálny riaditeľ odboru dohľadu nad trhom cenných papierov, poisťovníctvom a dôchodkovým sporením.