Lekár Pradip Jamnadas odhalil nápadný varovný signál, ktorý môže naznačovať, že vám hrozia vážne zdravotné komplikácie. Ako informoval portál LADBible, existuje telesný znak, ktorý môže predpovedať stav spôsobujúci vyššie riziko cukrovky alebo obezity. Na čo si treba dávať pozor?
Vysokú hladinu inzulínu je ťažké odhaliť pre nedostatok príznakov a často je potrebné, aby sa na vašu rodinnú a zdravotnú anamnézu pozrel odborník, ktorý musí vykonať sériu testov. Z výsledkov môžete zistiť, že trpíte stavom spôsobujúcim vysokú hladinu inzulínu, vedecky nazývaným hyperinzulinémia.
Hyperinzulinémia sa označuje ako stav, pri ktorom máte v krvi vyššiu hladinu inzulínu ako priemerný človek. Tento syndróm je zvyčajne spôsobený inzulínovou rezistenciou, čo je stav, kedy vaše telo nereaguje správne na produkciu tohto dôležitého hormónu. Ak váš organizmus dlhodobo bojuje s udržaním zdravej hladiny cukru v krvi, môže to viesť k cukrovke 2. typu. Hyperinzulinémia vás tiež vystavuje vyššiemu riziku obezity.
Doktor Jamnadas vo videu na TikToku odhalil príznaky tohto ochorenia. "Ak sú vaše ruky pekné a tenké, ale zistíte, že sa vám váha presunula do brucha, máte vysokú hladinu inzulínu," podotkol, pričom tento symptóm potvrdzujú aj ďalší odborníci.
Lekár ďalej vysvetlil, že nízka hladina lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), známych aj ako "dobrý cholesterol", ako aj vysoká hladina triglyceridov môžu poukazovať na tento stav. Medzi ďalšie príznaky, ktoré Jamnadas spomenul, patrí vysoký krvný tlak, zvýšená hladina kyseliny močovej alebo rôzne cievne ochorenia.
Aby ste sa vyhli vysokej hladine inzulínu, mali by ste zmeniť viaceré aspekty svojho životného štýlu. Prvým z nich je konzumácia väčšieho množstva sacharidov či zeleniny a ovocia. Zároveň by ste sa mali vyhýbať nezdravému cukru a tukom. Ďalším spôsobom, ako bojovať s hyperinzulinémiou, je aj pravidelné cvičenie, ktoré vám pomôže najmä vo vyššom veku. Úbytok hmotnosti je totiž priamo spojený so zmiernením tohto stavu.
Odborníci ďalej upozorňujú, že hyperinzulinémia môže postihnúť každého a môže byť dočasná alebo chronická. Bohužiaľ, v súčasnosti neexistujú žiadne bežné testy, ktoré by mohli tento stav kontrolovať. Dôvodom je, že príznaky sa ťažko objavujú a často k ich spozorovaniu prichádza až vtedy, keď sa choroba rozvinie do cukrovky 2. typu.