Tohtoročná kampaň Zastavme násilie na ženách 2023 zdôrazňuje dôležitosť urýchlených investícií, ktoré pomôžu predchádzať a odstraňovať násilie páchané na ženách a dievčatách.
Pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách a začiatku súvisiacej kampane to pripomína Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR). V poradí piatym ročníkom kampane sa centrum pridáva k celosvetovej iniciatíve OSN proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.
Kampaň Zastavme násilie na ženách bude trvať do 10. decembra, ktorý je Dňom ľudských práv. „Tieto dva dni, vyhlásené OSN, rámcujú 16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu počas ktorých verejnosť, mimovládne organizácie i verejné inštitúcie, ako aj známe osobnosti vyjadrujú odmietnutie každej formy násilia, ktoré dievčatá a ženy zažívajú na celom svete,“ pripomenula vedúca manažérka KMC Barbora Burajová.
Upozornila, že kampaň na Slovensku bude mať rôzne formy, medziiným sa uskutočnia vzdelávacie semináre o prevencii násilia v partnerských vzťahoch na stredných školách v jednotlivých regiónoch Slovenska.
„V sobotu počas Medzinárodného dňa za odstránenie násilia bude symbolickou oranžovou farbou osvetlený Prezidentský palác i ďalšie dominanty hlavného mesta. Pridá sa aj Trnava osvetlením svojej radnice,“ dodáva Burajová.
Avizovala aj aktivity kampane v regiónoch, ktoré koordinátori a koordinátorky KMC pripravujú s miestnymi mimovládnymi organizáciami. „V mestách Trnava, Nitra a Michalovce sa verejnosť sa uskutoční mnoho podnetných podujatí pre verejnosť a mládež,“ dodala manažérka KMC.
TOMÁŠ DRUCKER: DO ŠKÔL PATRÍ I VZŤAHOVÁ VÝCHOVA, VEDÚCA K PREVENCII DOMÁCEHO NÁSILIA
Je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a povedomie o ochrane žien a dievčat pred domácim násilím. Zdôraznil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách. Za dôležité považuje v tejto súvislosti aj to, aby v školách dostala priestor vzťahová výchova.
„Naším záujmom musí byť to, aby na Slovensku vyrastali nielen vzdelaní, ale aj dobrí mladí ľudia - s pevnými hodnotami, zdravým vzťahom k svojmu okoliu, rešpektom k iným ľuďom vrátane vlastnej rodiny či budúcich partnerov a partneriek,“ uviedol Drucker, ktorý si myslí, že súčasťou vzťahovej výchovy môže byť i vzdelávanie a výchova detí v oblasti prevencie domáceho násilia.
Predsedníčka klubu KDH v Národnej rade SR Martina Holečková vníma Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách aj ako motiváciu zmeniť neprípustný stav, ktorý dokumentujú slovenské i celosvetové štatistiky.
„Viac ako 20 percent zo všetkých žien zažilo fyzické násilie a viac ako sedem percent sa ich stalo obeťou sexuálneho násilia. Tieto čísla len dokazujú, že násilie páchané na ženách nie je len abstraktný problém, ale nebezpečná realita v živote mnohých žien. Je kľúčové, aby sme sa neobracali od tejto temnej skutočnosti a aktívne pracovali na vytváraní bezpečných priestorov a podporovali obete násilia,“ dodala Holečková.