28. máj. 2024 o 20:00
lv, Koktejl

Nenápadný znak na nechtoch môže byť signálom smrteľnej choroby: Pri TOMTO spozornite!

placeholder
Syndróm spôsobuje vyššiu náchylnosť na viaceré druhy rakoviny (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Zriedkavé ochorenie zabraňuje rýchlemu rastu buniek.

Zaujímavosti
28. máj. 2024 o 20:00
Nenápadný znak na nechtoch môže byť signálom smrteľnej choroby: Pri TOMTO spozornite!

Zriedkavé ochorenie zabraňuje rýchlemu rastu buniek.

Je pravdepodobné, že väčšina zmien na nechtoch je dôsledkom nedostatku živín. Nová štúdia však zistila, že tieto špecifické problémy by mohli byť znakom syndrómu nádorovej predispozície BAP1. Táto dedičná porucha je spojená so zvýšeným rizikom vzniku rakovinových nádorov kože, očí či obličiek, píše web The Sun.

„Počas základného genetického hodnotenia pacientov sme sa pýtali na zdravie nechtov. Jeden z pacientov uviedol, že si všimol jemné zmeny na nechtoch a jeho poznámka nás podnietila k systematickému hodnoteniu zmien na nechtoch u ostatných účastníkov a k následnému odhaleniu tohto nového zistenia," uviedla Alexandra Lebensohn, výskumná pracovníčka britského Národného inštitútu pre výskum rakoviny.

Odborníci našli pod nechtom malú zhrubnutú oblasť kože a biely pásik tiahnuci sa po nechte, čo zodpovedá onychopapilómu, druhu nezhubného nádoru. U 39 zo 47 účastníkov sa onychopapilóm potvrdil, pričom väčšinu z nich tvorili muži. Najčastejšie postihnutým nechtom bol palec.

„Domnievame sa, že prítomnosť zmien na nechtoch, ktoré naznačujú výskyt onychopapilómov, by mala viesť k zváženiu diagnózy syndrómu nádorovej predispozície BAP1," povedal Edward Cowen, dermatológ z Národného inštitútu pre artritídu a muskuloskeletálne a kožné ochorenia.

Predpokladá sa, že nádor ovplyvňuje produkciu a distribúciu keratínu, typu bielkoviny, ktorú telo prirodzene produkuje na tvorbu nechtov. Biele čiary predstavujú vyššiu úroveň keratinizácie v oblasti, kde bol necht podvihnutý alebo deformovaný nádorom. V niektorých prípadoch sa farba nechtu nezmení, preto je dôležité všímať si na vašich nechtoch všetko, čo vyzerá inak alebo nezvyčajne.

Ďalšími varovnými signálmi rakoviny môžu byť nechty, ktoré:

  • sa štiepia, praskajú alebo sa nejakým spôsobom deformujú,
  • majú nepravidelný pigment,
  • opuchnú alebo sa zapália,
  • sa odlepujú od nechtového lôžka,
  • sa na nich vytvorí vred alebo začnú krvácať,
  • sfarbia pokožku v okolí nechtu.