07. okt. 2023 o 11:04
TASR, emd, Koktejl

Vrcholní politici tvrdo odsúdili útok na Izrael: Terorizmus a násilie nič nevyriešia!

placeholder
Pásmo Gazy sa nachádza uprostred tvrdých bojov. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Izraelskí vojaci bojujú na všetkých miestach, kde došlo ku vtrhnutiu na izraelské územie.

Zahraničie
07. okt. 2023 o 11:04
Vrcholní politici tvrdo odsúdili útok na Izrael: Terorizmus a násilie nič nevyriešia!

Izraelskí vojaci bojujú na všetkých miestach, kde došlo ku vtrhnutiu na izraelské územie.

Nočný raketový útok na Izrael, i preniknutie teroristov na jeho územie z pásma Gazy ostro odsúdil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský. "Izrael má právo brániť sa voči takejto agresii," napísal na sociálnej sieti X. Vyjadril zároveň ľútosť nad obeťami útokov i nad všetkými, ktorých násilný akt zasiahol.

Militantné hnutie Hamas v noci na sobotu vypálilo na Izrael stovky rakiet a palestínski ozbrojenci prenikli z pásma Gazy na územie Izraela. Podľa agentúry DPA vyhlásila zareagovala izraelská armáda vyhlásením vojnového stavu. Izraelský minister obrany Joav Gallant uviedol, že izraelskí vojaci bojujú na všetkých miestach, kde došlo ku vtrhnutiam na izraelské územie. Obyvateľov vyzval, aby sa riadili pokynmi armády.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a predseda Európskej rady Charles Michel v sobotu taktiež odsúdili útoky hnutia Hamas na Izrael. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA. Borrell na sociálnej sieti X (predtým Twitter) uviedol, že EÚ správy z Izraela sleduje. "Jednoznačne odsudzujeme útoky hnutia Hamas," napísal. "Toto hrozné násilie sa musí bezprostredne skončiť. Terorizmus a násilie nič nevyriešia," dodal. EÚ podľa jeho slov v týchto náročných chvíľach vyjadruje solidaritu s Izraelom.

"Rázne odsudzujeme bezhlavé útoky voči Izraelu a jeho obyvateľom z tohto rána, ktoré spôsobujú teror a násilie voči nevinným obyvateľom," uviedol Michel. EÚ podľa jeho slov vyjadruje solidaritu Izraelčanom a stojí pri nich.