Inflácia spôsobuje prudký nárast cien potravín naprieč celou Európou a na najbližšie tri mesiace sa nepredpokladá pokles. Vyplýva to z prieskumu inštitútu ifo, o ktorom informovala agentúra ARD. Čoraz viac ľudí si už nemôže dovoliť zaplatiť za základné potraviny horibilné ceny a sú nútení k zúfalým činom, s čím narastá počet krádeží, informuje freewestmedia.com.
Supermarkety teda prijímajú protiopatrenia, aby neprichádzali o drahý tovar, čo vyvolávala pobúrenie u zákazníkov. Jeden zo známych supermarketov v Berlíne na niektoré druhy mäsa a steaky pripevnil bezpečnostné žlté nálepky s nápisom „Zabezpečený predmet“.
Rovnaký prístup zvolili aj iné predajne, ktoré takto označkovali aj drahšie druhy masla. Práve takéto maslo odfotil jeden zo zákazníkov, ktorý sa o záber podelil na sociálnej sieti. "Kam sme sa to dostali? Keď normálne maslo musí byť chránené proti krádeži bezpečnostnou visačkou?," napísal na Twittri, pod záberom, ktorý ho pobúril.
Používanie ochrany proti krádeži nie je novinkou, no pri potravinách, ktoré boli predtým lacnejšie, to bolo veľmi nezvyčajné. „Keďže ceny naďalej rastú, tieto nálepky čoskoro uvidím na väčšine produktov v maloobchode. Jedlo sa v súčasnosti stáva luxusným tovarom,“ povedal pre Business Insider ekonóm a maloobchodný výskumník Gerrit Heinemann.
Vývoj je však naďalej znepokojujúci. Ceny potravín podľa Spolkového štatistického úradu v júli za rok vzrástli o 14,8 percenta. Najmä ceny mäsa sa v niektorých prípadoch zdvojnásobili.
„Skutočnosť, že obchody zašli tak ďaleko, že dávajú zariadenia proti krádežiam na potraviny, nás zaráža. Základné potraviny nesmú ešte viac zdražieť. Je nevyhnutné zabrániť tomu, aby si to väčšina ľudí už nemohla dovoliť a ich poslednou možnosťou bola krádež,“ povedal predseda Sociálnej asociácie Nemecka Adolf Bauer a varoval politikov, aby pomohli ľuďom s ich existenčnými obavami, inak môže prísť k sociálnym nepokojom.
Vo Veľkej Británii zašli ešte ďalej a bezpečnostné prvky pridávajú aj na dojčenské mlieko, vitamínové doplnky či syry.