Lichôtky a uznanie vyslovené z úst partnera sú pre zdravie vzťahu dôležité. Napriek tomu existujú dva konkrétne komplimenty, ktorým by sa mal človek vo vzťahu radšej vyhnúť. Podľa amerického psychológa Marka Traversa totiž môžu napriek pozitívnemu tónu narobiť viac škody než úžitku.
Doktor Travers, odborník s titulmi z Cornellovej univerzity a University of Colorado v Boulderi, v článku pre denník The Mail upozorňuje, že pochvaly môžu pôsobiť odzbrojujúco. „Dávajú nám pocit, že sme prijatí a chápaní spôsobom, ako iný jazyk nedokáže vyjadriť. No práve tie najlichotivejšie slová môžu byť tie, ktoré nás naučia potláčať samých seba,“ tvrdí Travers.
Prvá veta, pred ktorou varuje, znie: „Ako to, že si vždy taký pokojný?“ Podľa Traversa totiž nejde o ocenenie emocionálnej sily partnera, ale skôr o jeho emocionálne mlčanie. Aj keď to znie ako obdiv, v skutočnosti to môže znamenať, že si partner vydýchol, že ten druhý neprejavil silnejšie emócie.
„Keď sa v dospelých vzťahoch chváli potláčanie emócií, posilňuje to posolstvo, že vaša hodnota spočíva v tom byť bezproblémový a nenáročný,“ vysvetľuje Travers. Partner sa potom môže snažiť pôsobiť pokojne aj v momentoch hlbokého smútku či bolesti, pretože vie, že za tento postoj bol v minulosti odmenený.
Druhá veta znie: „Si jediný človek, s ktorým môžem hovoriť.“ Aj táto veta na prvý pohľad pôsobí ako prejav dôvery. No podľa Traversa môže vytvárať nezdravý tlak. „Namiesto spojenia ide skôr o emocionálnu závislosť,“ varuje.
Odkazuje na výskum, ktorého autori zistili, že ľudia majú lepšie duševné zdravie, ak majú rôznych ľudí na rôzne emocionálne potreby – napríklad jednu osobu, ktorá im pomáha zvládať úzkosť, a inú, s ktorou sa môžu podeliť o frustráciu.
„Táto rôznorodosť podpory zvyšuje duševnú pohodu, pretože žiadny vzťah nie je preťažený tým, že musí zvládnuť všetko. Výrok o jedinej osobe tak môže partnerovi podvedome podsúvať tlak, aby bol neustále k dispozícii, zároveň vytvárať pocit emocionálnej povinnosti,“ vysvetľuje Travers.