Správa o tragickej smrti syna Kamily Magálovej všetkých šokovala. Martin zomrel počas toho, čo miloval. V Taliansku podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri konskom póle. Smrť 49-ročného právnika zasiahla aj jeho blízkeho kamaráta a spoluhráča Stanislava Herka, ktorý pre Nový Čas prehovoril, čo sa mohlo v osudný deň stať.
Koktejl.sk sa spojil s tímom VAS polo club, ktorý nám udalosť opísal. "Bola to nehoda. Práve si vymenil kone. Plnokrvník bol veľmi nervózny. Tím vyhrával 7-4. Martin vyštartoval na ihrisko v plnej rýchlosti hneď ako nasadol na koňa. Bola to prvá akcia, sám sa naháňal za loptou. Jeho kôň sa pri rýchlosti 70 kilometrov za hodinu splašil. Martin letel 3,5 metra a spadol na zem," napísal nám jeden z členov. Magál utrpel vnútorné zlomeniny a mal tiež prerezanú aortu. "Nedalo sa už nič robiť. Bola to dráma. Cítime veľký smútok," dodal pre Koktejl.sk.
Konské pólo patrí medzi veľmi riskantné športy a dôvodov, prečo sa Martinov kôň splašil môže byť podľa Stanislava niekoľko. "Tie príčiny môžu byť rôzne. Kôň mohol mať napríklad akýkoľvek zdravotný problém, možno mu niekto dal veľa jadra, nedá sa pomenovať len jeden dôvod. Bohvie, čo sa tam stalo. Mohol toho koňa aj uštipnúť sršeň, neviem. Aj mne sa stalo, že som mal kobylu, ktorá bola celý čas veľmi nervózna a nevedel som prečo. Potom som zistil, že mala celý čas natrhnutú šľachu. Tam sa môže stať hocičo, ale ja pochybujem, že by Martin čokoľvek podcenil," vysvetlil Herko.
Hoci je tento šport veľmi nebezpečný, k úmrtiam nedochádza často. "Nezažil som, že by pri póle zomrel človek. Najviac, že jazdca odviezla sanitka a museli ho operovať, ale takto nie, ešte aj taký hlúpy pád. Lebo aj keď jazdec spadne z koňa pri veľkej rýchlosti, tak dopadne do trávy, alebo na ihrisko, ale to je pieskové, takže to nie je taký tvrdý pád. Horšie je, keď sa zrazia, alebo keď spadne na hranu pri mantineloch, to je veľmi nebezpečné, ale tam si všetci dávajú pozor," pokračuje Martinov bývalý spoluhráč.
"Keď si Martin sadol na nervózneho koňa, musel si byť istý, že ho zvládne. Pochybujem, že zlyhal ľudský faktor. Je veľká otázka, čo toho koňa splašilo, pretože konské pólo sa hrá na absolútne pokojných koňoch. Tie sú špeciálne vyberané vo väčšine prípadov z Argentíny. To sito je tam veľmi dôkladné, pretože to musia byť veľmi bezpečné zvieratá, aby sa takéto niečo neudialo,“ hovorí Herko.
Jazdec počas zápasu musí kone meniť. "Musíte mať viac koní, pretože sa hrá na 4 štvrtiny (chakre) a 1 kôň vám vydrží tak 1 chaker. Zabili by ste si ho, ak by sa nevymenil," ozrejmil Stanislav.
Martin sa rozhodol sám. "O tom, či si jazdec na koňa sadne, aj keď vidí, že je nervózny, rozhoduje sám jazdec, keďže sú to jeho kone. Do toho nikto nerozpráva. Nie je to ľahký šport a je jeden z najnebezpečnejších. Pólo je veľmi špecifický šport a pri takom leveli, ako sme hrávali my, musíte mať vlastné kone práve kvôli tomu, aby ste mali dokonale organizovanú stajňu 4 - 5 koní, ktoré mal aj Martin. O kone sa vám stará človek, ktorý ich ráno trénuje a večer sa jazdí. Neviem, ako si to organizoval Martin, ale určite viem, že nebol celý čas v Taliansku, lebo cez týždeň chodil v Bratislave do práce," dodal Herko.