Vianoce mohli byť pre mnohých z nás tým najstresujúcejším obdobím roka. Odborníci preto upozorňujú, že počas sviatkov sa u niektorých ľudí prejavujú príznaky stavu zvaného úsmevná depresia. Ako informoval portál The Sun, proti tejto nepríjemnej diagnóze môžete bojovať viacerými spôsobmi.
Úsmevná depresia je stav, pri ktorom ľudia predstierajú, že sú veselí, hoci v skutočnosti vo vnútri bojujú so svojím duševným zdravím. Hoci podľa odborníkov nejde o oficiálne diagnostikovateľné ochorenie, tento termín sa v posledných rokoch veľmi rozšíril.
Používa sa najmä v prípade, keď človek bojuje s depresiou, no maskuje ju tým, že sa usmieva a pôsobí šťastným dojmom. "Pri úsmevnej depresii sa váš blízky snaží všetkých presvedčiť, že je všetko v poriadku," vysvetľuje trénerka a lekárka Anita Gohil-Thorp.
Podľa odborníkov môže byť tento stav nesmierne nebezpečný. Tvrdia, že sa všetky zlé myšlienky môžu nahromadiť a viesť k tomu, že sa ľudia napriek úsmevu na tvári cítia čoraz osamelejšie a izolovanejšie. V závažných prípadoch môžu mať pacienti dokonca samovražedné sklony. Na aké príznaky by ste si teda mali dávať pozor?
Únava a dlhší spánok
Hoci všetci bývame unavení, ľudia s týmto typom depresie môžu byť oveľa viac zničení, ako zvyčajne. "Udržiavanie úsmevu na tvári, aj keď sa nám nechce, spotrebúva veľa energie," hovorí psychológ Toby Ingham s tým, že sa môžu objaviť aj problémy so spánkom či sústredením. Podľa odborníka môže problémy naznačovať aj opačný extrém, a to nadmerný spánok.
Bolesti hlavy, brucha a prejedanie sa
Bolesť brucha môže byť okrem jedenia veľkého množstva koláčov spôsobená aj usmievavou depresiou. "Náhodne sa môžu vyskytnúť aj iné psychosomatické problémy, ako sú bolesti hlavy alebo žalúdka," dodal odborník s tým, že mnohí ľudia s týmto stavom majú tendenciu prehnať to s jedlom.
Problémy s prijímaním kritiky
Odborníci podotýkajú, že medzi príznaky môže patriť aj horšie sústredenie sa či znížená schopnosť vykonávať typické každodenné činnosti. Pozor je potrebné dávať aj v tom prípade, ak je človek citlivejší ako zvyčajne a nedokáže prijímať kritiku.
Ako môžete podporiť svojho blízkeho?
Ak si všimnete, že váš blízky začína prejavovať známky tohto stavu, mali by ste si nájsť čas na to, aby ste sa s ním poriadne porozprávali. "Postupujte opatrne, pretože si nemusia byť vedomí toho, že niečo nie je v poriadku, tak ako vy," vysvetlil Ingham s tým, že by ste s ním mali komunikovať bez odsudzovania. "Ak máte obavy o svojho blízkeho, zvážte, či by ste nemali jemne nadhodiť tému vyšetrenia u lekára," dodala zase expertka Gohil-Thorp.