Záchranári na festivaloch najčastejšie zasahujú pri kolapsoch z tepla, úrazoch či intoxikáciách. V tejto súvislosti ľudí vyzývajú na opatrnosť. TASR o tom informovala záchranná zdravotná služba ZaMED.
„Najčastejšou príčinou zásahov sú ľudia pod vplyvom návykových látok,“ hovorí záchranár a vedúci tréningového centra ZaMED Patrik Brna. Varuje, že psychotropné látky môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie – od halucinácií cez zvracanie a kŕče až po zastavenie srdca. „Každý organizmus reaguje inak, a to, čo jednému nič neurobí, môže iného ohroziť na živote,“ podotkol Brna s tým, že rizikom je aj miešanie látok alebo ich kombinácia s alkoholom.
Vysvetlil, že v prípade človeka, ktorý je pravdepodobne intoxikovaný alkoholom alebo inými látkami, no nereaguje na oslovenie, nedá sa zobudiť a neodpovedá, môže ísť o život ohrozujúci stav. Podľa jeho slov hrozí, že začne zvracať, zablokujú sa mu dýchacie cesty a zadusí sa. Odporúča preto neváhať a okamžite vyhľadať pomoc.
Záchranári apelujú na dodržiavanie hydratácie a pravidelnej stravy. „Vysoké teploty v kombinácii s dlhým pobytom na slnku a fyzickou aktivitou rýchlo vedú k dehydratácii, ktorá môže spôsobiť únavu, závraty či kolaps. Záchranári preto odporúčajú piť priebežne počas celého dňa – ideálne čistú vodu alebo nealkoholické nápoje,“ uviedol ZaMED. Pripomína, že naopak alkohol organizmus ešte viac dehydratuje a zvyšuje riziko nevoľnosti či úrazov.
Rovnako dôležité je podľa záchranárov aj pravidelne jesť. „Ľahká a výživná strava pomáha telu lepšie zvládnuť záťaž aj prípadné malé množstvo alkoholu. Vynechanie jedla v kombinácii s pitím alkoholu je častou príčinou rýchlej intoxikácie,“ uviedli.
Ľudia by tiež nemali zabúdať na používanie opaľovacích krémov či nosenie pokrývky hlavy. „Úpal môže spôsobiť bolesti hlavy, zmätenosť či poruchy vedomia. V takom prípade treba človeka premiestniť do tieňa a ochladzovať vlažnou vodou – nikdy nie ľadovou,“ vysvetlil ZaMED.