Zaujímavosti
video Video
photo Foto
15. jún. 2024 o 19:00
lv, Koktejl

David si v Austrálii kúpil kapučíno, zostal pobúrený: Nehorázny príplatok!

Považoval to za neférové.

Zaujímavosti
15. jún. 2024 o 19:00
David si v Austrálii kúpil kapučíno, zostal pobúrený: Nehorázny príplatok!

Považoval to za neférové.

Zákazník kaviarne bol šokovaný príplatkom, ktorý mu bol pripočítaný k šálke kávy počas pondelkového štátneho sviatku. David na svojom účte na TikToku pod menom thebearded86 napísal, že jeho ranné stredne veľké cappuccino s mandľovým mliekom v kaviarni vo východnom Melbourne stálo neuveriteľných 8,18 dolára (5,05€), píše DailyMail.

Melbournčan povedal, že príplatok za štátny sviatok očakával, ale bol navýšený o ďalších 15% a bol mu naúčtovaný i poplatok za použitie jeho karty. „Nechápte ma zle, viem, že mandľové mlieko stojí viac, ale myslím si, že 15 % je príliš veľa. Kaviareň bola plná! Ľudia boli vonku. A nebolo tam veľa zamestnancov. Takže hoci uznávam, že musíme si priplatiť, myslím si, že to bolo prehnané," povedal.

Austrálčania sa rýchlo podelili o svoje znechutenie z príplatku za štátny sviatok, pričom jeden z nich dokonca uviedol, že v Canberre zaplatil neuveriteľných 9,50 dolára (5.86€). „To nechali priletieť z Talianska?" napísal jeden z nich. „Vypestovali tie kávové zrná priamo pred vami?" uviedol ďalší.

Ďalší kávičkári sa postavili na stranu majiteľov malých podnikov. „Človek, ktorý vás obsluhoval, dnes dostáva plat 50 dolárov (30.84€) za hodinu. Cena sa môže zdať trochu vysoká, ale nie som si istý, čo s tým môžu majitelia kaviarní urobiť," napísal jeden z nich. „Ľudia zabúdajú, že káva so sebou je luxus, nie nevyhnutnosť. Aby kaviarne dosiahli zisk, budú musieť bohužiaľ zvýšiť ceny," napísal ďalší.

David však na komentáre opätovne reagoval. „Chápem to. Hoci bolo plno. Všade bolo plno ľudí. Vonku. Hral sa aj futbal. Vedeli, ako z toho čo najviac vyťažiť. A samotnú kávu by som nazval priemernou," vysvetlil.

Hoci príplatky za štátny sviatok alebo víkend nie sú novým konceptom, ktorý by pomohol zaplatiť zvýšené mzdy zamestnancov, podľa advokáta spotrebiteľov Christophera Zinna si niektoré austrálske podniky účtujú až 20 % navyše. Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa (ACCC) na svojej webovej stránke však uvádza, že každý príplatok musí byť zákazníkom viditeľne oznámený. „Ak si takýto príplatok účtujú, musia tieto slová uviesť v ponuke: Príplatok vo výške [percento] sa uplatňuje v [deň alebo dni]," uvádza sa v správe.

V Austrálii neexistuje žiadny zákonný limit, za ktorý môže podnik stanoviť príplatok, a takisto môže stanoviť poplatok pre zákazníkov, ktorí používajú kartu, pričom však príplatok za kartu nemôže byť vyšší ako náklady podniku na spracovanie daného typu platby.