Destinácie, ktoré každoročne prilákajú množstvo návštevníkov, už viac nemôžu ignorovať negatívne dopady masového turizmu. Zákazy, obmedzenia a výrazne zvýšené pokuty sa stávajú novou realitou pre cestovateľov, ktorí chcú zažiť krásy týchto miest. Ako informuje portál Euronews, už aj Španielsko sprísňuje pravidlá.
Vzhľadom na to, že toto leto sa do Španielska chystá rekordný počet návštevníkov, pobrežie Costa del Sol preventívne bojuje proti jednému z menej diskutovaných vedľajších účinkov nadmerného turizmu - a to močeniu.
Letovisko Marbella sa inšpirovalo mestom Vigo, ktoré pred dvoma rokmi zaviedlo pokuty až do výšky 750 eur. Snaží sa zdvojnásobiť pokutu, ktorá bola predtým vo výške 300 eur, aby sa vyrovnala pokute z Viga.
Mestskí poslanci z Marbelly hlasovali za ochranu mora a schválili nariadenie, ktoré zakazuje močenie do vody na 25 plážach v samospráve Malaga. Močenie na verejnosti je zakázané aj na pevnine, ale to je o niečo jednoduchšie na kontrolu. Zatiaľ nie je známe, ako budú plavčíci odhaľovať dovolenkárov, ktorí sa nenápadne vymočia pod vodou.
Močenie však nie je jediným zákazom uvedeným v novej vyhláške, ktorá ešte musí prejsť verejnou konzultáciou, kým sa stane zákonom. Návštevníci pláže sa už nebudú môcť hrať s loptami vo vode a ani si rezervovať miesto so slnečníkom. Zavádzajú sa aj nové pravidlá týkajúce sa držania psov mimo vody a obmedzenia ich vstupu len na pláže určené pre psov. Pokuty hrozia aj za odhadzovanie cigaretových ohorkov či zvyškov jedla.
Napriek tomu, že moč obsahuje približne 95 % vody, je toxický pre oceánske živočíchy, môže prispievať k ničeniu biodiverzity a obzvlášť škodí koralovým útesom. Zvyšných päť percent obsahuje močovinu s vysokým obsahom dusíka, baktérie a zvyšky liekov, a preto bolo močenie do mora zakázané aj v Portugalsku a v Thajsku.
Vedci z Americkej chemickej spoločnosti však tieto tvrdenia odmietli. "Je absolútne v poriadku chodiť do mora, pretože množstvo močoviny v moči je v porovnaní s objemom mora zanedbateľné," povedali.
Pokuty v iných mestách
Už v skôr spomínanom meste Vigo na severe Španielska môžete od roku 2022 dostať pokutu 750 eur za močenie do mora. Ak navštívite mesto Benidorm, môžete dostať pokutu 660 eur za použitie mydla alebo šampónu v plážových sprchách. V tejto dovolenkovej destinácii hrozia pokuty aj fajčiarom vo výške 2000 eur.
Pokutu dostanú aj tí, ktorí sa zdržiavajú na pláži v neskorých nočných hodinách. Za vstup medzi polnocou a siedmou hodinou ráno môžete zaplatiť až 1200 eur. Fajčenie je zakázané aj na viacerých plážach na Malorke, Ibize a Menorke.