20. máj. 2024 o 17:00
NK, Koktejl

Náhla smrť chlapčeka († 10)! Srdcervúce slová matky: Hral sa s bratom a potom to prišlo

placeholder
Warren zomrel v dôsledku astmatického záchvatu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Mama spomína na srdcervúce posledné chvíle.

Zaujímavosti
20. máj. 2024 o 17:00
Náhla smrť chlapčeka († 10)! Srdcervúce slová matky: Hral sa s bratom a potom to prišlo

Mama spomína na srdcervúce posledné chvíle.

10-ročný Warren Dowling zomrel náhle po tom, čo sa celý deň v škole cítil dobre a hral sa so svojím mladším bratom na trampolíne, informoval The Sun. Jeho matka opísala, ako si po hre vonku vypýtal inhalátor, ale potom rýchlo zmodral a prestal dýchať.

Belinda Dowlingová z Portsmouthu chce, aby sa zvýšilo povedomie o astme. „Hovorí sa, že váš život sa môže zmeniť v jednom okamihu, a my sme ani nevedeli, aká je to veľká pravda. Warren svoju astmu väčšinou zvládal dobre, ale raz alebo dvakrát do roka dostal naozaj silný astmatický záchvat a musel ísť do nemocnice, čo bolo desivé,“ povedala.

„Potom v jeden marcový večer, keď bol celý deň v škole v pohode a veselo sa hral so svojím mladším bratom Cameronom na trampolíne, prišiel za mnou a povedal, že potrebuje svoj inhalátor. Zdalo sa, že nefunguje, a začal panikáriť, potom, keď som volala sanitku, zmodral a prestal dýchať," vysvetlila.

Astma postihuje ľudí v každom veku, ale často sa začína v detstve a môže sťažovať dýchanie. Je spôsobená opuchom dýchacích ciest, ktoré reagujú na spúšťače ako alergie a znečistenie. Medzi príznaky patrí dýchavičnosť, sipot, tlak na hrudi a kašeľ. V niektorých prípadoch môže spúšťač spôsobiť smrteľné astmatické záchvaty. Warren zomrel v dôsledku astmatického záchvatu.

„Jeho otec ho resuscitoval kým neprišla sanitka a neodviezla ho do nemocnice, ale už ho nevedeli zachrániť. Warren bol vždy taký šťastný, s nezbedným úsmevom na tvári, aj keď mu niekto vynadal - bol to skutočný charakter.“

„Jeho súrodenci sa s tým ťažko vyrovnávali. 7-ročný Cameron sa ma minule opýtal, prečo sa Warren nevrátil von, aby sa s ním hral na trampolíne, keď mu to sľúbil. O astme nikdy nebolo dostatočné povedomie, chcem, aby všetci vedeli, aká je astma vážna, aby si nikto nemusel prejsť tým čím my. Viem, že Warren by bol veľmi šťastný, keby jeho príbeh pomohol iným.“

Asthma and Lung UK varovala, že za desať rokov od prelomovej správy o astme sa „urobilo málo“. V nej sa uvádza, že väčšine úmrtí na astmu sa dá predísť a aké kroky by sa mohli prijať, aby sa týmto úmrtiam predišlo.

„Je škandalózne, že po desiatich rokoch od vydania správy stále každý deň zbytočne zomierajú na toto ochorenie v priemere štyria ľudia. Ľudia nedostávajú starostlivosť, ktorú potrebujú a ktorú si zaslúžia. S lepšou starostlivosťou a podporou by ľudia s astmou mohli dobre zvládať svoje ochorenie a vyhnúť sa život ohrozujúcim astmatickým záchvatom, pričom investície do výskumu a inovácií na vývoj technológií, ktoré by ľuďom pomohli pri samokontrole astmy, by tiež mohli byť prelomové,“ povedala Sarah MacFadyenová, vedúca oddelenia pre politiku a vonkajšie záležitosti organizácie Asthma and Lung UK.