Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) kritizuje prijatie novely zákona o ochrane prírody. Poslanci Hlasu-SD v Národnej rade (NR) SR podľa PS zároveň k novele pridali nesúvisiaci pozmeňujúci návrh. TASR o tom informoval Alec Borový z mediálneho oddelenia PS.
"Novela zákona o ochrane prírody z SNS je ďalším, veľmi vážnym krokom v systematickom ničení nášho životného prostredia. Namiesto reakcie na argumenty opozície, odpor verejnosti a odborných organizácií si koalícia riešila vnútorné spory. Svoj podpis stiahol aj hlavný navrhovateľ Rudolf Huliak. Na poslednú chvíľu predložené pozmeňujúce návrhy s ním vraj nikto nekonzultoval," uviedla poslankyňa Tamara Stohlová (PS).
V prírode po prijatí zákona bude podľa Stohlovej viac áut, ale aj nelegálnej činnosti ako pytliactvo, jazdy štvorkoliek po lesoch či nelegálna ťažba. Vyhlásila, že sa zvýši aj množstvo developerských projektov.
Hnutie kritizovalo aj pozmeňujúci návrh, na základe neho bude úprava zmesového komunálneho odpadu dobrovoľná. "Týmto krokom koalícia legalizuje ďalšie poškodzovanie životného prostredia a verejného zdravia. Navyše, prehlbuje potenciálne škody, ktoré Slovensku vzniknú vyrubením pokuty po prehratom súdnom spore s EÚ - a je jasné, že ho prehráme. Už v roku 2021 začala Európska komisia voči SR právne konanie za porušenie smernice o skládkach. A v tom porušovaní chce koalícia vedome pokračovať," upozornil poslanec NR SR Michal Sabo (PS).
Ako opozičné hnutie uviedlo, skutočným dôvodom zmeny je podľa neho neschopnosť vlád Roberta Fica (Smer-SD) vybudovať zariadenia na úpravu odpadov v súlade s európskym právom. Sabo pripomenul, že v minulosti boli na takéto zariadenia vyčlenené desiatky miliónov eur, no Európska komisia už viac ich budovanie finančne nepodporuje.
Zo schválenej novely vyplýva, že jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v území s druhým stupňom ochrany sa bude po novom dať aj na účelovej ceste a existujúcej prístupovej poľnej ceste. Novelou sa majú podľa predkladateľov z SNS odstrániť "neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy" pre obyvateľov, odbremeniť orgány štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilniť práva vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh, vďaka ktorému sa odsúva povinnosť obcí skládkovať výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability, na 1. január 2027. Obce, ktoré už môžu splniť túto povinnosť, môžu k úprave pristúpiť od 1. januára 2025.