Sezóna sa ešte ani poriadne nezačala a už sa objavujú prvé vážne obavy. Množstvo Slovákov sa každé leto vyberá oddychovať do Chorvátska, ktoré je našou bezkonkurenčne obľúbenou letnou destináciou. Je však bezstarostné ničnerobenie pri takzvanom "slovenskom mori" tento rok v ohrození?
V Chorvátsku totiž každým dňom stúpajú prípady nákazy koronavírusom. Portál dnevnik.hr dokonca hovorí o prudkom náraste prípadov covidu. Pred pár dňami vyskočil počet nakazených za 24 hodín na 662, za uplynulý deň miestni hygienici informujú už o 1148 nakazených koronavírusom. Počet aktívnych prípadov je v Chorvátsku celkovo 5261. Medzi nimi je v nemocniciach 245 pacientov, z toho päť na dýchacom prístroji. Za uplynulý deň zomrelo päť ľudí.
Pozrite si počty nakazených za 24 hodín podľa krajov:
- Splitsko-dalmatinska 304
- Grad Zagreb 252
- Zagrebačka 63
- Zadarska 36
- Osječko-baranjska 55
- Dubrovačko-neretvanska 5
- Šibensko-kninska 36
- Brodsko-posavska 20
- Primorsko-goranska 127
- Krapinsko-zagorska 9
- Vukovarsko-srijemska 9
- Međimurska 75
- Varaždinska 18
- Istarska 15
- Bjelovarsko-bilogorska 28
- Karlovačka 16
- Požeško-slavonska 1
- Ličko-senjska 2
- Koprivničko-križevačka 4
- Sisačko-moslavačka 20
- Virovitičko-podravska 2
Pandemická situácia v Európe sa zhoršuje
Pred vysokým rastom nakazených v Európe vystríha aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Jednotlivé krajiny WHO preto vyzvala, aby monitorovali jeho šírenie, keďže počet nakazených sa za posledný mesiac strojnásobil. TASR prevzala správu z agentúry AFP.
"Keďže krajiny v celom európskom regióne zrušili sociálne opatrenia, ktoré boli predtým zavedené, vírus sa bude v lete šíriť vo vysokej miere," povedal pre AFP Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu. "Tento vírus nezmizne len preto, že sa ním prestarneme zaoberať. Stále sa šíri, stále sa mení a stále (ľudí) pripravuje o život," varoval.
Čo sa týka protipandemických opatrení, Kluge vyzval krajiny, aby pokračovali v testovaní a zvýšili mieru zaočkovanosti obyvateľstva. Takisto odporučil nosenie rúšok v preplnených priestoroch, ako aj izoláciu ľudí s respiračnými problémami. Zdôraznil tiež, že vysoká kolektívna imunita a opatrenia na zníženie rizika nákazy starších osôb sú kľúčové na to, aby sa počas leta zabránilo vysokému počtu obetí súvisiacich s covidom.