08. máj. 2023 o 11:15
TASR, Koktejl

Princ William počas korunovačného koncertu prekvapil: Aha, čo povedal kráľovi Karolovi III.!

placeholder
Britský princ William a jeho manželka Kate, princezná z Walesu prichádzajú na koncert, ktorý sa koná na počesť sobotňajšej korunovácie britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily v nedeľu 7. mája 2023.
Zdroj: TASR/AP

Karol III. bol slávnostne korunovaný v sobotu (6. mája) spolu so svojou manželkou kráľovnou Kamilou.

Kultúra
08. máj. 2023 o 11:15
Princ William počas korunovačného koncertu prekvapil: Aha, čo povedal kráľovi Karolovi III.!

Karol III. bol slávnostne korunovaný v sobotu (6. mája) spolu so svojou manželkou kráľovnou Kamilou.

Britský princ William, syn kráľa Karola III., v nedeľu vyjadril úctu svojmu otcovi. Urobil tak počas koncertu pred Windsorským hradom v grófstve Berkshire, ktorý sa konal na počesť sobotňajšej korunovácie Karola a jeho manželky kráľovnej Kamily. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky stanice BBC.

Následník trónu William vo svojom príhovore uviedol, že Karol III. v sobotu počas slávnostnej korunovácie sľúbil službu krajine. Williamova stará mama, dlhoročná kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela vlani v septembri, podľa princových slov zhora stále kráľovskú rodinu pozorne sleduje a bola by hrdou matkou. Takisto pripomenul aktivity nového panovníka v oblasti ochrany životného prostredia či charitatívnych organizácií.

"Ocko, sme na teba veľmi hrdí," povedal William, ktorí ocenil aj úsilie miliónov ľudí, ktorí vykonávajú službu v ozbrojených zložkách, školských triedach, na nemocničných oddeleniach a v miestnych komunitách.

Koncert sa začal o 20.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Medzi účinkujúcimi sa predstavili okrem iných americkí speváci Katy Perryová a Lionel Richie, britská skupina Take That či taliansky tenorista Andrea Bocelli.

Medzi účinkujúcimi boli aj členovia Kráľovského baletu, Kráľovskej opery, Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti, Kráľovskej hudobnej akadémie a Kráľovskej umeleckej akadémie.

Alžbeta II. zomrela vlani 8. septembra. Po jej smrti sa novým panovníkom automaticky stal jej najstarší syn princ Charles, ktorý prijal meno Karol III. Slávnostne bol korunovaný v sobotu (6. mája) vo Westminsterstkom opátstve v Londýne spolu so svojou manželkou kráľovnou Kamilou.