15. máj. 2024 o 15:57
žani, TASR, Koktejl

Operácia Fica trvala dlhé hodiny: Ako je na tom premiér po atentáte?

placeholder
Premiéra Roberta Fica po streľbe previezli do nemocnice v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR

Dráma v Handlovej! Po stredajšom rokovaní vlády sa strieľalo.

Domáce správy
15. máj. 2024 o 15:57
Operácia Fica trvala dlhé hodiny: Ako je na tom premiér po atentáte?

Dráma v Handlovej! Po stredajšom rokovaní vlády sa strieľalo.

Zranenia utrpel premiér Robert Fico. Na mieste padlo podľa spravodajkyne TASR niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. Priestor pred Domom kultúry v Handlovej, kde sa zasadnutie vlády konalo, evakuovali.

Ďakujeme za pozornosť! ONLINE prenos o atentáte na premiéra skončil. Všetko podstatné si prečítate na stránke Koktejl.sk

23:00 Podľa informácií Denníka N je premiér pri vedomí.

22:51 Tomáš Taraba povedal v relácii BBC Newshour, že verí, že premiér Robert Fico „prežije“ a že už nie je v ohrození života. "Bol som veľmi šokovaný. Našťastie, pokiaľ viem, operácia prebehla dobre - a hádam nakoniec prežije. V tejto chvíli nie je v ohrození života," povedal. "Bol ťažko zranený - jedna guľka mu prešla cez žalúdok a druhá zasiahla kĺb - okamžite ho previezli do nemocnice a potom na operáciu," doplnil Taraba pre BBC.

22:30 Robert Fico má už po operácii. Informáciu priniesli Aktuality.sk. Na operačnom stole bojovali o jeho život dlhé hodiny. Jeho stav by mal byť stabilizovaný.

22:00 Facebooková stránka Hoaxy a podvody informuje o úniku informácií. "V súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica sme zaznamenali opakovaný únik informácií zo štátnych zložiek. Zverejnili ich anonymné stránky, ktoré takýmito údajmi nemôžu disponovať. Nejde len o meno strelca, ale aj o jeho vyjadrenie nahrané do mobilného telefónu pravdepodobne príslušníkom Policajného zboru po zadržaní, či dokonca o lekársku správu opisujúcu zdravotný stav premiéra," uviedli v statuse.

21:40 Polícia mala zobrať na výsluch manželku strelca, informuje portál noviny.sk.

21:33 Správa o brutálnom ozbrojenom útoku na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica zdesila a hlboko šokovala predsedu maďarského Národného zhromaždenia Lászlóa Kövéra. Vyplýva to z vyhlásenia predsedu parlamentu, ktoré zverejnila agentúra MTI. "V mene svojom a v mene maďarského parlamentu by som chcel v týchto ťažkých chvíľach vyjadriť solidaritu rodine a slovenskému národu. Modlím sa za skoré uzdravenie pána premiéra!" píše sa vo vyhlásení Kövéra.

21:08 Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) vyjadrila premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) podporu a zaželala mu skoré uzdravenie. "Veríme, že sa stav pána premiéra stabilizuje a bude čoskoro mimo ohrozenia života," uviedol predseda JDS Michal Kotian.

20:53 Bývalý prezident Andrej Kiska označil útok na Fica za ohavný čin, ktorý je zároveň útokom na samotný základ našej krajiny a demokracie. Premiérovi poprial skoré uzdravenie. Konštatoval, že politika sa zostruje a spoločnosť polarizuje. "A nám všetkým želám, aby sa agresivita a polarizácia konečne skončila, pretože nenávisť plodí ďalšiu nenávisť a dnešok nám jasne ukázal, v čo dokáže vyústiť," zhodnotil Kiska.

20:50 "Zdravotný stav pána premiéra je stále kritický, stále je na operačnej sále a verím, že všetko dobre dopadne. Držím palce a želám veľa síl nielen jemu, ale aj zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach naozaj bojuje o jeho život," uviedla ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Dodala, že so záchrannými zložkami bola v kontakte od prvého momentu nešťastia. Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa doteraz na záchrane predsedu vlády podieľali. Premiér bol zverený do rúk špičkového personálu, ktorý sa stará o jeho zdravotný stav.

20:46 Nič nemôže ospravedlniť útok na predsedu vlády. Nenávisť a napätie, ktoré sa v spoločnosti nazhromaždili, si vyžiadali krutú daň. Na sociálnej sieti to uviedol primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo. "Je to hanebný čin úplne mimo pravidiel a hodnôt, ktoré ako spoločnosť vyznávame. Najdôležitejšie však v tejto chvíli je, aby neeskalovali ďalej aj vzhľadom na to, čo týmto výstrelom predchádzalo a čo by mohlo nasledovať," povedal Vallo. Doplnil, že premiérovi úprimne praje, aby sa zo zranení čo najskôr zotavil.

20:31 Orgány činné v trestnom konaní a Policajný zbor urobili všetko preto, aby zabezpečili ochranu ústavných činiteľov, ako aj poslancov Národnej rady SR. V najbližších dňoch bude zabezpečená ochrana všetkých ústavných činiteľov. Takisto bude posilnená aj policajná ochrana viacerých médií, ale aj viacerých predstaviteľov opozície.

20:30 Kaliňák vyzval na zastavenie nenávisti v spoločnosti. "Slovensko bolo vždy krajinou tolerantných ľudí," zdôraznil. To, čo sa stalo, ho podľa vlastných slov šokovalo. "Ťažko hľadám slová," priznal. V najbližších dňoch bude podľa neho predmetom analýzy čo a za akých okolností sa na námestí v Handlovej stalo. "V týchto momentoch však sústreďujem moje myšlienky len k tomu, aby sa Robert Fico uzdravil," zdôraznil.

20:24 Minister Šutaj Eštok prezradil viac o atentáte na Fica: Zlomový bod pre rozhodnutie strelca

20:17 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v stredu odsúdil streľbu na slovenského premiéra Roberta Fica v Handlovej. Ako dodal, generálny tajomník OSN "je v tejto ťažkej chvíli v mysli s predsedom vlády a jeho blízkymi".

20:15 Šok zo stredajšieho atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica vyjadrili predsedovia vlád Estónska, Lotyšska a Gruzínska. Zároveň mu zaželali skoré uzdravenie. Pripojili sa aj predstavitelia Španielska a Portugalska, informuje TASR na základe ich statusov na platforme X.

20:03 Na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bol spáchaný atentát. Páchateľ vystrelil päť výstrelov, predseda vlády je v kritickom stave. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Minister bude apelovať na zvolanie Bezpečnostnej rady SR.

20:00 "Zažili sme naozaj veľmi tragický deň, ktorý pre nás znamená boj o život predsedu vlády," povedal Kaliňák s tým, že zatiaľ nemá dobré správy a vkladá dôveru do rúk ošetrujúceho personálu. "Podľa tých informácií, ktoré máme, utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach a jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny," skonštatoval minister obrany.

19:58 Robert Kaliňák informoval, že premiér je stále na operačnom stole. Jeho stav je mimoriadne vážny. Vyvrátil predošlé správy ta3, že Fico je v stabilizovanom stave a komunikuje. Stále ho operujú v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

19:55 Internet obletelo video muža, ktorého po streľbe zadržala polícia: Toto povedal pred výsluchom

19:32 K útoku sa vyjadrila aj mimoparlamentná strana Maďarská aliancia. "Násilie a polarizácia nie je správnou cestou. Hlboko odsudzujeme všetky formy násilia a musíme proti tomu bojovať spoločne a jednotne. Robertovi Ficovi prajeme veľa síl a skoré uzdravenie," uviedla hovorkyňa strany Évi Pálinkás.

19:32 "Som šokovaný z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica. Surovosť tohto útoku je nepredstaviteľná. Moje myšlienky a modlitby sprevádzajú Roberta Fica, jeho rodinu a ľudí na Slovensku," napísal poľský prezident Andrzej Duda na sociálnej sieti X.

19:31 Talianska premiérka Giorgia Meloniová vyjadrila šok z tohto "zbabelého útoku" a zdôraznila, že "čo najostrejšie odsudzuje všetky formy násilia a útoky na základné princípy demokracie a slobody".

"Brutálnu" streľbu na Roberta Fica odsúdil aj švédsky premiér Ulf Kristersson. Označil to za útok na demokratickú spoločnosť. "Myslím na Roberta a jeho rodinu," dodal.

19:15 "Stav je stále vážny. Podstupuje operáciu, ktorá bude dlho trvať. Robert Fico je veľký bojovník,“ povedal minister práce Erik Tomáš pre Markízu.

19:14 Streľbu na premiéra zachytili kamery RTV Prievidza (od 14. sekundy videa). Počuť hneď niekoľko výstrelov. Fico bol len kúsok od útočníka.

19:05 Nárast násilia je znepokojujúci, konštatoval na margo stredajšieho atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Informovala o tom agentúra ANSA. "Obávame sa toho, čo sa deje. Zdá sa, že už neexistujú žiadne hranice," uviedol Parolin na podujatí, ktoré sa konalo na americkom veľvyslanectve pri Svätej stolici. "To všetko prirodzene podnecuje násilie. Vzťahy sú stále násilnejšie a je menšia nádej na vybudovanie pokojných a mierových vzťahov," dodal.

18:59 Americký prezident Joe Biden tiež odsúdil pokus o atentát na Fica a označil to za "hrozný násilný čin". Veľvyslanectvo USA v Bratislave je podľa neho pripravené pomôcť vláde SR, uviedol Biely dom vo vyhlásení, na ktoré sa odvoláva TASR. "Som znepokojený správami o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Spolu s Jill sa modlíme za jeho skoré uzdravenie a myslíme na jeho rodinu a obyvateľov Slovenska," povedal Biden.

18:53 "Som zhrozený z atentátu na pána premiéra Fica. V prvom rade dúfam, že sa z poranení čoskoro dostane a prajem mu čo najskoršie uzdravenie," uviedol neúspešný kandidát na prezidenta Ján Kubiš, s tým, že atentát vypovedá aj o katastrofálnom stave zneistenej spoločnosti. Apeloval najmä na politikov, aby neprilievali olej do ohňa. Verí, že situáciu by pomohlo upokojiť aj skoré vyšetrenie situácie.

18:50 Situácia po streľbe na premiéra Roberta Fica v Handlovej

Situácia po streľbe na premiéra Roberta Fica v Handlovej.
Situácia po streľbe na premiéra Roberta Fica v Handlovej.
Zdroj: TASR - Alexandra Moštková

18:46 Útok na vrcholného predstaviteľa štátu môže spôsobiť eskaláciu napätia. Motivácia k takémuto činu môže byť rôzna. "Môže to byť osobný postoj, keď sa tomu človeku stalo niečo zlé v živote, čo si spája s politikom alebo inou osobou z jeho okruhu. Môže to byť dlhodobá frustrácia, frustrácia z toho, že podmienky pre život na Slovensku momentálne nie sú práve najlepšie," priblížila psychologička a bývalá šéfka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová. Môže tiež podľa nej ísť o akt pomsty či potrebu zviditeľniť sa, zdôraznila však, že nič neospravedlňuje takýto čin.

18:42 Ruský prezident Vladimir Putin prijal podľa svojich slov "s rozhorčením" správu o atentáte na Fica. Podľa Putina "tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť". "Roberta Fica poznám ako odvážneho a odhodlaného človeka. Naozaj dúfam, že tieto vlastnosti mu pomôžu prežiť túto ťažkú ​​situáciu," vyhlásil ruský prezident. Ficovi zároveň zaželal skoré uzdravenie.

18:33 Najdôležitejšie je v tejto chvíli upokojiť spoločnosť. Myslí si to politológ Samuel Abrahám, ktorý ostro odsudzuje útok na premiéra. "Je to odporný čin, ktorý v demokratickej spoločnosti nemá obdoby," zdôraznil.

Za prvoradé považuje to, aby sa v tejto situácii nerozvíjali vášne neuvážlivými či špekulatívnymi komentármi, ale naopak, maximálne sa upokojila spoločnosť. "Premiér je v nemocnici, páchateľ je v rukách polície. Kým sa nevyšetria okolnosti činu, je dôležité zachovať pokoj a nebičovať vášne," zdôraznil.

Niektoré vyjadrenia, ktoré už politici zverejnili, však podľa neho skôr prispievajú k tomu, aby sa nálada ešte viac radikalizovala. "Takéto vyjadrenia sú v tejto chvíli veľmi nešťastné, nevhodné a aj nebezpečné," upozornil.

18:23 Streľbe sa venovali viaceré svetové médiá. Bezprostredne o tom informovali agentúry AP, AFP, Reuters i DPA, ale napríklad aj talianska agentúra ANSA či chorvátska agentúra HINA. V súvislosti so streľbou priniesli informácie aj spravodajské stanice CNN, BBC, France 24, Sky News či al-Džazíra, ako aj portál britského denníka The Guardian, server Politico, portál amerického denníka The Washington Post i britských novín The Independent, server Euractiv či stanica Deutsche Welle (DW).

18:21 Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v mene europarlamentu vyhlásila, že dôrazne odsudzuje násilný čin, ktorého terčom sa stal predseda vlády SR. "V tejto ťažkej chvíli som v mysli s ním a jeho rodinou," uviedla na sociálnej sieti X.

18:19 Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič sa pripojil k predstaviteľom inštitúcií EÚ, ktorí odsúdili stredajší pokus o atentát na slovenského premiéra. Vyhlásil, že správa o útoku ho zasiahla ako politika, občana Slovenska a tiež v osobnej rovine ako jeho priateľa. Vyjadril nádej, že operácia, ktorú premiér podstúpil, dopadne dobre a odkázal, že mu drží palce a praje rýchle uzdravenie, pričom dodal, že v duchu je s jeho rodinou.

18:06 Národná rada (NR) SR v reakcii na útok posilňuje bezpečnostné opatrenia v parlamente, prijíma tiež opatrenia na bezpečnosť poslancov NR SR. Do odvolania zároveň pozastavuje návštevy budovy parlamentu v Bratislave. Rokovanie NR SR je prerušené predbežne do 21. mája. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Kancelárie NR SR.

17:58 Minister financií SR Ladislav Kamenický v súvislosti so streľbou na predsedu vlády SR Roberta Fica (obaja Smer-SD) prerušil aktuálnu pracovnú cestu v Arménsku, kde sa zúčastnil výročného zasadnutia Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Už skôr, podobne ako ďalší ministri, odsúdil chladnokrvný útok na premiéra, označil ho za ohavný čin. "Robo, sme s tebou, drž sa," zaželal Ficovi.

17:55 Podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka avizoval, že hnutie nateraz prerušuje svoju politickú aktivitu, či už demonštrácie alebo kampaň. Vyzval občanov a politikov na zdržanlivosť a zmierenie.

17:54 "Útok na život môjho slovenského kolegu Roberta Fica ma hlboko šokoval. Len pred niekoľkými dňami sme spolu telefonovali a intenzívne hovorili o bezpečnostných otázkach. Prajem mu skoré a úplné uzdravenie! Nenávisť a násilie nesmú mať v našich demokraciách miesto a treba proti nim bojovať so všetkou rozhodnosťou!" napísal rakúsky kancelár Karl Nehammer podľa denníka Kurier v príspevku na platforme X.

17:51 Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) bude robiť všetko pre to, aby sa útok nielen na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ale na celé demokratické zriadenie čo najrýchlejšie podrobne vyšetril. Zároveň je úlohou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť všetkých predstaviteľov štátu. Uviedol to na sociálnej sieti.

"Našou spoločnou úlohou je okamžite prestať šíriť politickú nenávisť. Emócie sú úplne prirodzene vybičované, ale bolo by veľmi zlé tento nebezpečný stav ešte viac vyhrocovať," povedal Šutaj Eštok.

17:39 Premiér bojuje o život. Zdroj z nemocnice potvrdil portálu refresher.sk, že k predsedovi vlády posťahovali aj vedúcich lekárov po pracovnej dobe.

17:39 Zábery z prevozu do nemocnice v Banskej Bystrici.

17:37 Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku a evanjelickí biskupi považujú útok na premiéra za neospravedlniteľný akt násilia, ktorý nemá mať v civilizovanej spoločnosti miesto. "Streľba zo zbrane, ako extrémny výraz politického, ideologického, alebo ľudského nesúhlasu, sa v žiadnom prípade nesmie stať náhradou za konfrontáciu názorov a postojov, pre ktorú vytvára priestor parlamentná demokracia," uviedli. Predstavitelia ECAV na Slovensku zároveň myslia na predsedu vlády v modlitbách a prajú mu skoré uzdravenie.

17:36 Útok na premiéra odsúdili aj biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. "S hlbokým zármutkom a bolesťou sme prijali správu o ozbrojenom útoku na predsedu vlády SR Roberta Fica. Takéto bezprávie a útok na verejného činiteľa je absolútne neprijateľné po ľudskej i kresťanskej stránke a poukazuje na našu neschopnosť rešpektovať odlišné názory a viesť dialóg kultivovaným spôsobom," uviedli s tým, že sa za premiéra modlia.

17:35 "Odsudzujem násilie, nenávisť a agresiu, ktorá plodí len ďalšie zlo a prehlbuje polarizáciu v spoločnosti. Apelujem na svedomie všetkých, nezostaňme ľahostajní, buďme tvorcami pokoja," vyhlásil predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober na sociálnej sieti. Vyjadril nad nešťastím ľútosť a vyzval ľudí, aby si neubližovali a upevňovali dobro, ktoré je v každom človeku. "V modlitbe vyprosujem premiérovi skoré uzdravenie a vyzývam veriacich, aby sa modlili za pokoj pre našu vlasť," dodal.

17:33 Europoslankyňou Monikou Beňovou streľba hlboko otriasla. "Priatelia, nedá sa k tomu teraz nič napísať… Je to hrôza. Práve sa vraciame z Handlovej a cítim beznádej, smútok a modlím sa za premiéra," vyjadrila sa na Instagrame.

17:30 "Tento násilný útok je zároveň útokom aj na ústavné zriadenie Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu a na všetkých slušných občanov Slovenskej republiky," konštatovala Súdna rada. Zároveň odsúdila polarizáciu spoločnosti na základe iných názorov, myšlienok ako aj postojov, rovnako tiež šírenie nenávisti medzi ľuďmi.

"Ľudský život a zdravie je najdôležitejšou hodnotou každej spoločnosti bez ohľadu na politické a spoločenské presvedčenie a zmýšľanie občanov," dodala Súdna rada s tým, že predsedovi vlády praje skoré uzdravenie.

17:25 Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyjadril zdesenie nad stredajšou streľbou. "Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska," uviedol Stoltenberg.

17:23 "Zarazila ma správa o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Modlím sa zaňho a prajem mu skoré zotavenie," napísal maďarský prezident Tamás Sulyok na Facebooku.

17:19 "Situácia na Slovensku je veľmi napätá. Rozhodne nebudem slovenským kolegom radiť, ako reagovať na takú vypätú a emocionálnu chvíľu. Na druhú stranu by som všeobecne veľmi požiadal a poprosil, aby sme skutočne dodržali, že taká udalosť politický podtón jednoducho nemá," povedal český minister vnútra Vít Rakušan.

Každý človek, či je alebo nie je politikom, musí podľa ministra použitie strelnej zbrane proti inému človeku odsúdiť. "Dávať tomu nejaký politický podtón je v tejto chvíli podľa mňa skôr škodlivé a nemali by sme sa toho dopúšťať," dodal. Šéf českého rezortu vnútra vyzval všetkých politikov, aby sa zamysleli nad tým, či spoločenskej agresii neprispievajú aj oni sami.

17:18 Prezidentka Čaputová vyzvala na zastavenie nenávistnej rétoriky. Polícia podľa jej slov určite prinesie viac informácií. "Dovtedy prosím nevynášajme rýchle súdy a myslime na to najdôležitejšie. A to je v tejto chvíli jediné, aby sa Robert Fico čo najskôr zotavil," uviedla hlava štátu vo vyhlásení v prezidentskom paláci.

17:17 Britský premiér Rishi Sunak v stredu vyhlásil, že je šokovaný zo streľby na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej. "Táto hrozná správa ma šokovala. Myslíme intenzívne na premiéra Fica a jeho rodinu," napísal Sunak na sociálnej sieti X.

17:13 Prvé informácie o strelcovi: Atentát na Fica mal spáchať spisovateľ!

17:03 Po stredajšom útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je dôležité neeskalovať situáciu. Obviňovanie určitých skupín obyvateľstva alebo politického spektra by ešte viac rozdeľovalo spoločnosť. Pre TASR to uviedol sociológ a riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. "V demokratickej spoločnosti je takýto spôsob riešenia názorových rozdielov neakceptovateľný. V civilizovanom svete sa to takýmto spôsobom jednoducho nerobí," zdôraznil.

17:01 "Atentát na premiéra Roberta Fica je šokujúci a zarážajúci. Kto by bol povedal, že takýto brutálny útok sa môže stať v strednej Európe?! Dúfame a modlíme sa za jeho skoré uzdravenie. Robert Fico je veľmi potrebný v slovenskej a európskej politike," napísal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

16:59 Záber po streľbe v Handlovej.

Streľba na premiéra Roberta Fica.
Streľba na premiéra Roberta Fica.
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

16:58 Nenávistná rétorika, ktorej sme v spoločnosti svedkami, vedie k nenávistným činom. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Nazvala to útokom na demokraciu. Akékoľvek násilie je podľa jej slov neakceptovateľné. Požiadala, aby sa nevynášali v súvislosti s aktuálnou situáciou rýchle súdy.

16:57 Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová poukázala na to, že nenávisť a násilie nikdy nie sú riešením. Útok na Fica odsudzuje a praje mu skoré uzdravenie. "Politici vládnej koalície sú však nepoučiteľní. Namiesto toho, aby znižovali napätie, tak vyhlasujú vojnu médiám a opozícii, ktorí s útokom nemajú nič spoločné a zneužívajú túto tragickú udalosť na ešte väčšiu polarizáciu spoločnosti," skonštatovala.

16:50 Na pokus o atentát na premiéra SR reagoval aj nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck. V úvode svojho prejavu na pôde nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne zaželal Ficovi skoré uzdravenie a zároveň upozornil, že tí, ktorí sa cítia byť súčasťou demokratického spektra, by mali svoje slová "dôkladne zvažovať".

16:50 Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu ostro odsúdil streľbu, ktorej terčom sa stal slovenský premiér Robert Fico. "Správa o zbabelom pokuse o atentát na slovenského premiéra Fica mnou hlboko otriasla," napísal na platforme X. TASR informuje podľa agentúry DPA. "Násilie nesmie mať miesto v európskej politike. V týchto chvíľach myslím na Roberta Fica, jeho blízkych a občianky a občanov Slovenska," dodal nemecký kancelár.

16:46 "Naše myšlienky sú s rodinou a najbližšími Roberta Fica. Spoločne musíme chrániť a podporovať demokraciu, rešpekt a bezpečnosť pre všetkých. Násilie nemá v našej spoločnosti miesto," vyhlásilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Zdôraznilo, že stojí pevne proti akýmkoľvek formám násilia a teroru. Zároveň vyzýva na dôkladné vyšetrenie tejto šokujúcej udalosti a zabezpečenie spravodlivosti.

16:44 "Šokovala ma správa o streľbe na predsedu vlády Roberta Fica. Úprimne mu želám, aby to dobre dopadlo a verím, že bezpečnostné zložky tento neprijateľný akt násilia vyšetria. Zároveň, kým sa tento čin riadne nevyšetrí, chcem všetkých vyzvať na zdržanlivosť vo vyjadreniach o zodpovednosti a vine,” napísal Ivan Korčok.

16:43 Pre ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) je útok absolútne neakceptovateľný. "Prajem pánovi premiérovi naozaj skoré uzdravenie, nech sa z toho čím skôr dostane. Opakujem, toto nepatrí, nie že do demokratickej spoločnosti, ale do žiadnej spoločnosti, aby niekto riešil takto ohavne svoje problémy. Pán premiér, držím ti palce, nech si čím skôr fit a nech to všetko dobre dopadne," doplnil Raši.

16:43 "Ostro odsudzujem násilný čin, ku ktorému došlo dnes v Handlovej po rokovaní vlády, kde bol postrelený premiér Robert Fico. Tento akt je neprijateľný. Toto sa v demokratickej krajine v žiadnom prípade nesmie stať," deklarovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

16:41 "My, ostatní členovia vlády, ako aj všetci, ktorí sa podieľali na príprave zasadnutia v Handlovej, sme v poriadku. Naše myšlienky teraz patria premiérovi Robertovi Ficovi," informoval minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

16:40 Otrasený z útoku je aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Dôrazne odsudzujeme tento akt násilia voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Malo by sa vynaložiť všetko úsilie, aby sa zabezpečilo, že sa násilie nestane normou v žiadnej krajine, forme alebo sfére. Úprimne dúfame, že sa Robert Fico čoskoro uzdraví a vyjadrujeme spolupatričnosť ľuďom na Slovensku," napísal.

16:38 Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková informovala, že zvolený prezident vzhľadom na aktuálne udalosti ukončuje svoj pobyt v zahraničí a vracia sa na Slovensko.

16:37 Poľský premiér Donald Tusk aj expremiér Mateusz Morawiecki v stredu na sociálnej sieti X zverejnili povzbudzujúce slová na adresu predsedu slovenskej vlády. "Otrasná správa o pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica. Robert, myslím na teba," napísal poľský expremiér. "Šokujúca správa zo Slovenska. Robert, myslím na teba v týchto veľmi ťažkých chvíľach," uviedol poľský premiér.

16:36 "Posádka záchranárskeho vrtuľníka bola dnes popoludní vyslaná do Handlovej na pomoc pacientovi so strelným poranením. Rýchlo a šetrne bol transportovaný do FN F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici," informovali leteckí záchranári na Facebooku.

16:34 "Je to niečo, čo zásadne zmení bezpečnostnú situáciu a náladu v spoločnosti v najbližšom období. Útok bude predmetom šetrenia, predmetom zisťovania, kto zlyhal, k akým pochybeniam prišlo, aký dosah to bude mať na bezpečnosť štátu, bezpečnosť iných chránených osôb, bezpečnosť obyvateľstva ako takého," poznamenal bývalý štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Královič.

16:32 Streľba na Fica rezonuje po celom svete.

16:30 Sociálnymi sieťami sa šíria videá zo streľby v Handlovej.

16:29 K útoku sa vyjadrila aj predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová. "Akákoľvek forma politicky motivovaného násilia je absolútne neprijateľná," napísala na sieti X. Ficovi zaželala skoré uzdravenie bez trvalých následkov.

16:28 Mimoparlamentná strana Demokrati absolútne odsudzuje útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). "Násilie v akejkoľvek podobe je neprijateľné bez ohľadu na to, či s niekým súhlasíme alebo nesúhlasíme. Sme šokovaní tým, čo sa udialo, predsedovi vlády prajeme skoré uzdravenie a zotavenie," uviedli Demokrati. Strana verí, že streľba bude riadne vyšetrená a páchateľ spravodlivo potrestaný.

16:27 "Som zhrozená z toho, čo sa stalo v Handlovej. Dúfam, že Robert Fico bude v poriadku," uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) označil útok na premiéra za ohavný čin. "Robo, sme s tebou, drž sa," zaželal Ficovi.

Ficovi vyjadril podporu aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). "Sme s tebou, veľa síl na zotavenie," uviedol.

16:26 Primátorka mesta Handlová Silvia Grúberová je zo streľby šokovaná a zdesená. Zároveň vyjadrila úprimnú ľútosť nad udalosťou, ktorá sa v stredu na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej stala. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

16:23 Podľa informácií TV JOJ je strelec už na polícii. Ma ísť o približne 60-ročného muža.

16:22 Predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby Mária Kolíková (SaS) označila incident za útok aj na vnútornú bezpečnosť Slovenska. Zvažuje zvolanie mimoriadneho výboru, chce tak urobiť až po dohode s koaličnými poslancami.

16:21 Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán je šokovaný zo stredajšieho útoku na slovenského premiéra Fica. "Bol som hlboko šokovaný z ohavného útoku na môjho priateľa, premiéra Roberta Fica. Modlíme sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu i jeho krajine!" napísal maďarský ministerský predseda.

16:17 "Útok na premiéra krajiny, nech už máme akýkoľvek názor, je útok aj na štát," povedal šéf SaS Branislav Gröhling a vyzval spoločnosť na upokojenie. "Eskalácia, ktorá prebieha v spoločnosti, môže viesť k tomu, čo zažívame aj teraz," dodal. "To, že máme rôzne politické názory, je správne, môžeme si ich politicky vymieňať v pléne NR SR," uviedol Gröhling, no nechce, aby sa napätie "vmiešavalo" aj do spoločnosti.

16:17 Situáciu vo vzťahu k útoku na predsedu slovenskej vlády sleduje aj česká polícia. "Vyhodnocujeme prípadné riziká a tým prispôsobujeme všetky opatrenia vo vzťahu k našim chráneným osobám aj objektom," uviedla a dodala, že konkrétne opatrenia komentovať nebude.

16:16 Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) ostro odsúdil útok na Fica. Vyjadril aj "ťažké znechutenie" nad tým, čo podľa neho posledné roky páchala politická opozícia a tzv. liberálne médiá. Tvrdí, že šírili nenávisť. "Je to útok na každého občana SR," povedal. Pýtal sa, či po tomto incidente budú môcť chodiť politici na verejné mítingy.

16:15 K správe sa vyjadril aj predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš. "Strašné správy zo Slovenska. Modlím sa za Roberta Fica, mnoho síl jemu, všetkým jeho blízkym aj celému Slovensku," napísal český expremiér.

16:14 Na útok postupne reagujú aj ďalší českí politici, odsúdil ho tiež minister zahraničných vecí Jan Lipavský. "Útok na slovenského premiéra Roberta Fica ma šokoval. Násilie v politike absolútne odsudzujem. Prajem pánovi premiérovi mnoho síl a skoré uzdravenie," napísal na sieti X.

Šéf rezortu vnútra Vít Rakušan zdôraznil, že násilie nepatrí nielen do politiky, ale nikam. Minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš verí, že sa celá situácia čo najskôr vyšetrí.

16:14 "Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca. Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto," napísal český premiér Petr Fiala.

16:13 Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič želá premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) skoré uzdravenie. "Robert Fico je môj dlhoročný politický súper. To je politika. Ako človeku mu však prajem skoré uzdravenie a hlboko odsudzujem akékoľvek násilie. Päsťami a strelami v politike nič nevyriešime. Prosím, buďme ľudia," skonštatoval Matovič v stanovisku.

16:10 Streľba na Fica ako na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie. Na sociálnej sieti to uviedol novozvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD). "Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akým svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne," povedal Pellegrini.

"Pánovi premiérovi prajem čo najrýchlejšie uzdravenie a zotavenie. A veľmi si želám, aby sa takýto nezmyselný a brutálny čin stal terčom všeobecného odsúdenia," uviedol Pellegrini.

16:08 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu ostro odsúdila "podlý útok" na slovenského premiéra Roberta Fica. Svoju reakciu na atentát v Handlovej zverejnila na sociálnej sieti X, informuje bruselský spravodajca TASR. "Takéto násilné činy nemajú v našej spoločnosti miesto a podkopávajú demokraciu, naše najvzácnejšie spoločné dobro," zdôraznila šéfka exekutívy EÚ. Zároveň dodala, že v týchto chvíľach myslí na premiéra Fica a jeho rodinu.

16:07 Predseda Európskej rady Charles Michel rovnako na sociálnej sieti X uviedol, že je šokovaný správou o útoku na slovenského premiéra Fica po rokovaní vlády SR v Handlovej. "Nič a nikdy nemôže ospravedlniť násilie alebo podobné útoky. Myslím na predsedu vlády a jeho rodinu," odkázal Michel.

16:05 Ak išlo po stredajšom rokovaní vlády v Handlovej o streľbu zo skutočnej zbrane, možno hovoriť o atentáte alebo o teroristickom útoku. V reakcii na postrelenie premiéra to pre TASR uviedol bezpečnostný analytik a bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Juraj Zábojník.

Priblížil, že v takejto situácii ide vždy o zlyhanie ochranky, pričom na hrozbu možného útoku v minulých týždňoch upozorňoval. "Spoločnosť je polarizovaná, vygenerovali sa v rámci nej ľudia, ktorí sú nenávistní," dodal. Útok však mohol mať podľa neho viacero príčin.

16:00 Premiér Robert Fico (Smer-SD) je po streľbe v Handlovej v život ohrozujúcom stave. Prevážajú ho vrtuľníkom do Banskej Bystrice. Informuje o tom profil predsedu vlády na sociálnej sieti. Vysvetlil, že smeruje do nemocnice do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku. "Najbližšie hodiny rozhodnú," doplnil na sociálnej sieti profil predsedu vlády.

15:59 Ozbrojený útok na premiéra vníma podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) ako útok na princípy slovenskej demokracie. Považuje to za výsledok vybičovaných vášni a rozdelenia slovenskej spoločnosti na dva nezmieriteľné tábory. Žiga to vyhlásil na tlačovom brífingu v parlamente. Očakáva, že tento čin odsúdia všetci.

15:53 Podľa informácií Nového Času má byť stav premiéra Fica vážny. Prevážajú ho do nemocnice v Banskej Bystrici. Útočník ho mal postreliť 2 až 3-krát do oblasti brucha a hrudníka.

15:42 Orgány činné v trestnom konaní (OČTK) budú nekompromisne reagovať na streľbu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Vykonajú všetky úkony, aby bol páchateľ nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Na sociálnej sieti to uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Útok na premiéra považuje za neakceptovateľný. "Je to vyvrcholenie tých nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. Je to prejav nenávisti, prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády, aj ako útok na samotnú podstatu štátnosti," povedal Žilinka. Predsedovi vlády praje skoré uzdravenie.

15:40 "Útok na Roberta Fica je jednoznačne odsúdeniahodný, nech už bol motivovaný čímkoľvek. Mal by byť pre nás varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie nevraživosti a agresivity v spoločnosti. Robertovi Ficovi prajem, aby z tohto incidentu vyšiel bez následkov," napísal česká prezident Petr Pavel.

15:32 Prezidentka SR Zuzana Čaputová ostro odsudzuje útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). "Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil," napísala Čaputová na Facebook.

15:31 V pléne parlamentu potvrdil streľbu podpredseda Národnej rady SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) a prerušil rokovanie aktuálnej schôdze na neurčito.

15:30 Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR priblížilo, že krátko po 14.30 h dostalo na tiesňovú linku informáciu o postrelenom mužovi v Handlovej. "K 59-ročnému pacientovi sme vyslali záchranársky vrtuľník. Zásah stále prebieha," doplnilo na sociálnej sieti.