10. jún. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Tvrdili jej, že má menopauzu: Kvôli hroznej diagnóze jej však zostávajú len 4 roky života!

placeholder
Katy tvrdili, že má menopauzu.
Zdroj: facebook.com/katy.stephenson2

Angličanke spočiatku lekári tvrdili, že trpí príznakmi menopauzy. Neskôr však zistili, že ide o zákernú formu rakoviny, kvôli ktorej jej zostáva len niekoľko rokov života.

Zaujímavosti
10. jún. 2024 o 20:00
Tvrdili jej, že má menopauzu: Kvôli hroznej diagnóze jej však zostávajú len 4 roky života!

Angličanke spočiatku lekári tvrdili, že trpí príznakmi menopauzy. Neskôr však zistili, že ide o zákernú formu rakoviny, kvôli ktorej jej zostáva len niekoľko rokov života.

Žena menom Katy Stephenson sa niekoľko mesiacov trápila s príznakmi menopauzy. Ďalšie vyšetrenia však ukázali, že jej stav nesúvisel s touto diagnózou, ale s oveľa nebezpečnejším ochorením, ktoré ju ľahko mohlo pripraviť o život. Ako informoval portál The Sun, pacientka však podotkla, že hoci lekári dokázali zákerné ochorenie rýchlo odhaliť, zostáva jej len niekoľko rokov života.

Zákerná rakovina

Stephenson, ktorá žije v anglickom Bury St. Edmunds so svojím 56-ročným manželom a dvoma deťmi, sa v lete 2020 rozhodla navštíviť lekára kvôli neutíchajúcim zdravotným ťažkostiam. Uviedla, že často chodila na toaletu, mala silné a pretrvávajúce bolesti žalúdka a veľakrát ju po jedle nafukovalo. Napriek týmto stavom však jej obvodný lekár povedal, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o príznaky menopauzy spojenej s jej vekom.

Bolesti sa však v priebehu mesiacov stupňovali, a preto Stephenson opäť v januári 2021 navštívila špecialistov na núdzovej klinike. Krvné testy vtedy odhalili, že má apendicitídu, pričom doktori odhalili aj bunkové zmeny vo vaječníkoch a vajíčkovodoch. To tím donútilo odobrať vzorku tohto tkaniva a urobiť biopsiu.

O mesiac neskôr sa nakoniec dozvedela zdrvujúcu správu. Ukázalo sa totiž, že trpí zákernou rakovinou vaječníkov, ktorá však bola v prvom štádiu. "Bol to obrovský šok, a hoci išlo o agresívnu formu ochorenia, zachytili ju skoro," dodala pacientka. O pár týždňov neskôr Stephenson podstúpila úplnú hysterektómiu, ktorá zahŕňala odstránenie vaječníkov a vajíčkovodov. Neskôr tiež začala s päť mesiacov dlhou sériou chemoterapií, ktorá urýchlila symptómy menopauzy.

Priaznivé správy vystriedali ďalšie problémy

V júni 2020 lekári povedali žene pozitívne správy. Uviedli totiž, že neexistujú žiadne známky choroby, no napriek tomu jej každé tri mesiace budú testovať krv. "Cítila som sa veľmi dobre. Spadol mi obrovský kameň zo srdca a bola som pripravená ísť ďalej," vysvetlila.

O viac ako dva roky neskôr sa však rakovina opäť vrátila. Tentoraz však vyšetrenia odhalili, že choroba sa rozšírila do brušnej dutiny, kvôli čomu je teraz nevyliečiteľná. "Povedali mi, že mi zostávajú štyri roky života, ale nikto to nevedel s istotou," ozrejmila Stephenson s tvrdením, že musela podstúpiť rozsiahlu operáciu, ďalšiu chemoterapiu a denne berie lieky na ničenie rastu rakovinových buniek.

Napriek tomu, že v súčasnosti žije s nevyliečiteľnou rakovinou, snaží sa na svet pozerať pozitívne. Pacientka poznamenala, že sa snaží správať presne tak, ako pred diagnózou. "Objavila som charitatívnu organizáciu The Lady Garden Foundation, ktorá zvyšuje povedomie o gynekologickom zdraví. Prostredníctvom nej hovorím o svojich skúsenostiach, aby som pomohla iným. Prijala som, že mám nevyliečiteľnú rakovinu, ale stále môžem žiť naplno," dodala.