27. máj. 2024 o 10:43
krsk, vmr, Koktejl

Kovačič obvinil vedenie televízie v priamom prenose: Markíza reaguje! Rázny odkaz

placeholder
Kovačič prehovoril o konci diskusie v nedeľu 26. mája počas priameho prenosu.
Zdroj: Reprofoto/TV Markíza

Televízia Markíza sa vyjadrila k slovám moderátora.

Domáca politika
27. máj. 2024 o 10:43
Kovačič obvinil vedenie televízie v priamom prenose: Markíza reaguje! Rázny odkaz

Televízia Markíza sa vyjadrila k slovám moderátora.

Televízna sezóna kvôli blížiacemu sa letu pomaly končí, no osud diskusnej relácie Na telo s moderátorom Michalom Kovačičom (41) je otázny po tom, čo sa ju rozhodli ukončiť predčasne. Markíza avizovala, že odvysiela už len dva diely, potom reláciu sťahuje z vysielania.

"Vzhľadom na objektívne dramaturgické výzvy v posledných týždňoch a s tým súvisiacu potrebu zabezpečiť názorovú pluralitu, budú tieto dve relácie pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v sobotu 8. júna 2024, poslednými v jarnej časti našej programovej štruktúry," oznámila portálu O médiach televízia. Nasledovať má letná pauza, počas ktorej má televízia zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie.

Prehovoril v priamom prenose

V nedeľu o 13:00 h sa v Na telo stretli politici Richard Sulík, Jaroslav Naď a József Berényi. Záver však nabral nečakaný spád, keď v priamom prenose prehovoril moderátor Michal Kovačič.

"Na záver vám musím povedať jednu dôležitú vec, ktorá sa týka vysielania relácie Na telo. Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko nato čelili aj Televízne noviny," spustil v závere diskusie Kovačič.

"Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dodnes majú úplne inú podobu, než do akej ich naše vedenie tlačí. Späť ale k Na telo. Za 6 rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku. Nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot dohodnutý koaličnými politikmi. Naopak, víťazilo v diváckom záujme aj bez nich, preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ono sa ale naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy," pokračoval.

"Je to paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, čo získalo novinársku cenu. Slovensko práve teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," uzavrel a poprial divákom pekný deň.

Rozhodnutie je pre okolie Kovačiča nečakané. Moderátor len pred pár dňami získal spomínané novinárske ocenenie. "Ďakujem porote za tohtoročnú Novinársku cenu," napísal ešte 21. mája na Instagrame.

Televízia Markíza reaguje

Na šokujúce slová moderátora zareagovala aj samotná televízia Markíza, ktorá obvinenia zo strany Michala Kovačiča odmieta.

„Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza vždy prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo. Reláciu Na telo sme paradoxne niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami,“ uviedol pre Koktejl.sk PR manažér TV Markíza Lukáš Kočišek.