28. máj. 2024 o 06:32
TASR, Koktejl

Šéf WHO má pozitívne vyhliadky: Podarí sa dosiahnuť globálnu pandemickú zmluvu?

placeholder
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Zdroj: TASR/AP

Globálna pandemická zmluva má byť prvá svojho druhu.

Zahraničná politika
28. máj. 2024 o 06:32
Šéf WHO má pozitívne vyhliadky: Podarí sa dosiahnuť globálnu pandemickú zmluvu?

Globálna pandemická zmluva má byť prvá svojho druhu.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je presvedčený, že napriek neúspechu nedávnych rokovaní sa globálnu pandemickú zmluvu napokon podarí dosiahnuť.

Podľa správy agentúry Reuters to Tedros vyhlásil v pondelok v Ženeve v prejave k delegátom 194 členských štátov WHO, ktorí sa v rámci 77. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia - vrcholného rozhodovacieho orgánu WHO - pokúsia uzavrieť viac ako dva roky trvajúce diskusie o globálnej pandemickej zmluve. Schôdzka v Ženeve potrvá do 1. júna.

"Nikto nepovedal multilateralizmus je jednoduchý, ale niet inej cesty," doplnil Tedros. "Som presvedčený, že uspejete, pretože keď je vôľa, tam je cesta, a ja viem, že máte spoločnú túžbu dosiahnuť dohodu," vyhlásil šéf WHO. Globálna pandemická zmluva má byť prvá svojho druhu a jej cieľom je pripraviť všetky krajiny sveta, aby lepšie zvládli budúce pandémie, a poskytnúť im prostriedky na účinnú reakciu.

Pôvodný harmonogram počítal s preskúmaním návrhu zmluvy počas 77. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia s cieľom jej prijatia. Hlboké nezhody však nateraz podkopávajú akúkoľvek nádej na kompromis, najmä pokiaľ ide o spravodlivý prístup k lekárskym protiopatreniam, ktoré sa majú prijať v prípade pandémie.

V predbežnom variante dohody sa navrhovalo garantovať pre WHO 10 percent produkcie liekov, vakcín a testov spojených s pandémiou vo forme darov a ďalších 10 percent vyhradiť za dostupné ceny najchudobnejším krajinám. Niektoré štáty, kde sa tieto komodity vyrábajú, však považujú túto hranicu za príliš vysokú.

Zablokované sú aj diskusie o prístupe k patogénom na účely vedeckého výskumu a o spravodlivej distribúcii liečby, vakcín a testov. Cieľom výročného zasadnutia v Ženeve, ktorého motto znie: "Všetci pre zdravie, zdravie pre všetkých", je stanoviť usmernenia pre priority WHO na nasledujúce štyri roky.

Tedros v tejto súvislosti pripomenul, že 4,5 miliardy ľudí na celom svete nemá prístup k zdravotníckym službám. Ako cieľ preto navrhol prijať opatrenia, aby všetci chorí a zranení alebo všetky tehotné ženy mali prístup k lekárskej starostlivosti v blízkosti svojich domovov a včas. Medzi ďalšie ciele patrí plán na eradikácia malárie v mnohých krajinách do roku 2030 a podniknutie opatrení na boj proti alarmujúcemu nárastu rezistencie na antibiotiká.