Prúdy v Atlantickom oceáne sa kvôli svojej nestabilite blížia do kritického bodu. Ich kolaps by podľa vedcov ovplyvnil počasie v Európe, dokonca by ju mohol vrátiť späť do doby ľadovej. Ako je to možné? Kvôli zásadnému vplyvu prúdov na klímu. Zo štúdie uverejnenej na odbornom webe Phys vyplýva, že zastavenie prúdov v Atlantickom oceáne by sa mohlo stať realitou a priniesť do Európy silné mrazy.
"Existuje teória, že by sa Golfský prúd mohol v určitom okamžiku stopnúť, čím by sa film Deň po tom stal realitou. V tomto slávnom filme sa cirkulácia v severnom Atlantickom oceáne úplne zastavila a svet sa tak ocitol v novej dobe ľadovej," uvádzajú cez ďalší portál Severe Weather autori štúdie.
Cirkulácia v Atlantickom oceáne je jedným zo svetových oceánskych prúdov, ktoré pomocou pohybu slanej a teplej vody po svete dokážu regulovať teploty na Zemi. Ak by sa takáto cirkulácia zastavila, nastala by menšia výmena tepla, čo by vážne zasiahlo Európu.
"Posúvame sa bližšie ku kolapsu, ale nie sme si istí, o koľko. Výsledky ale jasne ukazujú, že sa blížime k bodu zlomu," vysvetľuje klimatológ René van Westen. V Európe by vtedy poklesli teploty o 5 až 15 stupňov Celzia. Arktický ľad by sa tiež posunul ďalej na juh a kruté mrazy by mali za následok nedostatok jedla a vody. Scenár, ktorého sa obávajú odborníci, by mohol nastať o niekoľko desiatok až stoviek rokov. Záleží to od rýchlosti v zmenách klímy spôsobených človekom.