14. apr. 2024 o 17:00
mob, Koktejl

Čierny scenár jadrového útoku na USA: TOTO mesto by padlo ako prvé! Miliardy ľudí by bojovali o život

placeholder
Ako by vyzeral jadrový útok na Spojené štáty? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Katastrofa nepredstaviteľných rozmerov.

Zahraničné správy
14. apr. 2024 o 17:00
Čierny scenár jadrového útoku na USA: TOTO mesto by padlo ako prvé! Miliardy ľudí by bojovali o život

Katastrofa nepredstaviteľných rozmerov.

V čase, keď po celom svete zúria konflikty - na Blízkom východe či vyčerpávajúca vojna Vladimira Putina na Ukrajine - sa hrozba totálneho jadrového konfliktu vrátila na úroveň studenej vojny. Keďže plány na jadrovú vojnu patria k najtajnejším dokumentom, ktoré má vláda USA, predpokladaný scenár zavedie čitateľa až na hranu toho, čo môže byť legálne známe, píše The Daily Mail.

Britský denník vypracoval scenár založený na faktoch získaných z exkluzívnych rozhovoroch s prezidentskými poradcami, členmi vlády, inžiniermi jadrových zbraní, vedcami, vojakmi, letcami, špeciálnymi operátormi, tajnými službami, odborníkmi na krízový manažment, spravodajskými analytikmi, štátnymi úradníkmi a ďalšími, ktorí na týchto strašidelných plánoch pracovali celé desaťročia.

Hlavným cieľom ničivého jadrového útoku by sa zrejme stal Washington DC. Hlavné mesto, v ktorom sídli Pentagon a ďalšie kľúčové vládne úrady, by sa stalo epicentrom termonukleárnej bomby s hmotnosťou jednej megatony. Po dopade by nastal obrovský výbuch svetla a spaľujúceho tepla, ktorý je pre ľudskú myseľ nepochopiteľný. Napríklad teplota sa zvýši na 80 miliónov stupňov Celzia, čo je štyrikrát až päťkrát ako v jadre Slnka.

Oblasť, ktorá bola kedysi domovom šiestich miliónov Američanov, by sa stala apokalyptickou pustatinou. Tí, ktorí by výbuch prežili, pravdepodobne utrpia najhoršie popáleniny tretieho stupňa. Elektromagnetický impulz spôsobený výbuchom by navyše vyradil všetky komunikačné a dopravné systémy.

Podľa generála Roberta Kehlera, ktorý kedysi viedol strategické velenie Spojených štátov, odborníkov na obranu najviac znepokojuje, že ide o scenár, ktorý sa môže uskutočniť „v priebehu niekoľkých hodín“.

Ľudia, ktorí by toto prežili, by museli bojovať o jedlo a vodu, zápasiť s počasím, pretože množstvo materiálu vyvrhnutého do ovzdušia navyše spôsobilo zatienenie slnka a jadrovú zimu. V dôsledku toho by na celom svete zahynuli najmenej dve miliardy ľudí.