16. apr. 2024 o 19:23
TASR, Koktejl

Hasiči konečne dostali pod kontrolu požiar v Kodani: Zrútenie historickej budovy našťastie nehrozí

placeholder
Symbol Kodane zachvátili v utorok 16. apríla plamene.
Zdroj: TASR/AP

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Zahraničné správy
16. apr. 2024 o 19:23
Hasiči konečne dostali pod kontrolu požiar v Kodani: Zrútenie historickej budovy našťastie nehrozí

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Približne polovica budovy zo 17. storočia však ľahla popolom, konštatoval Andersen s tým, že nasadených bolo vyše 130 hasičov.

Brian Mikkelsen, výkonný riaditeľ Dánskej obchodnej komory, v súvislosti s ničivým požiarom, povedal, že jej predstavenstvo sa rozhodlo, že burzu vybuduje nanovo. V budove starej burzy, kde sídli Dánska obchodná komora, sa okrem iného nachádza aj veľká zbierka umenia.

Požiar vypukol okolo 07.30 h SELČ pod medenou strechou budovy postavenej z červených tehál, z ktorej šľahali plamene a obrovské kúdoly čierneho dymu. Hasiči potvrdili, že dôležité nosné konštrukcie boli zničené, zrútenie celej budovy však podľa nich nehrozí.

Budovu známu v súčasnosti ako Börsen dal postaviť dánsky kráľ Kristián IV. Budovali ju v rokoch 1619 - 1640. Je to jedna z najstarších a najznámejších pamiatok Kodane. Bola renovovaná v rámci osláv 400. výročia svojho vzniku.