28. máj. 2024 o 04:30
Katarína Knochová, Koktejl

Herec František Kovár otvorene o českej kolegyni Janžurovej: Slová, ktoré hovoria za všetko!

Spoluprácu si nevie vynachváliť.

Celebrity
28. máj. 2024 o 04:30
Herec František Kovár otvorene o českej kolegyni Janžurovej: Slová, ktoré hovoria za všetko!

Spoluprácu si nevie vynachváliť.

Nový slovenský film Spiaci účet po slávnostnej premiére za účasti mnohých známych tvárí prišiel do kín. Detektívne romanetto, ktoré odhaľuje príbeh temného tajomstva jednej rodiny, nakrútil režisér a scenárista Miloslav Luther, tvorca filmov Chodník cez Dunaj, Anjel milosrdenstva či Útek do Budína.

Ako spiace účty bývajú označované bankové kontá, ktoré už dlhšie časové obdobie nezaznamenali žiadny vklady ani výbery zo strany klienta. Majitelia sú často po smrti a pre dedičov býva problematické sa k takto zabezpečenému majetku dostať. Takéto kontá sa stali rezonujúcou témou už v 90. rokoch, keď bola zverejnená výzva bankám, aby vrátili majetok obetí holokaustu, ktorý začal po desaťročiach prepadávať z neaktívnych účtov v prospech štátov. Dodnes sú účty vo švajčiarskych bankách otvorené a prístupné oprávneným dedičom. Obdobný účel mali tzv. účty na doručiteľa, ktoré umožňovali zatajiť identitu nadobúdateľov obrovského majetku počas divokej privatizácie v 90. rokoch na Slovensku.

V centre príbehu stoja mladí manželia, stvárnení Richardom Autnerom a Dominikou Morávkovou. Zistia, že súčasťou ich dedičstva je vzácny obraz a s ním súvisiaci neaktívny účet v banke.

S dedičstvom však prichádza aj náročná dilema, ktorej korene siahajú do rodinnej minulosti a s ktorou sa dvojica musí vysporiadať. Na premiére filmu nechýbali mená ako Filip Šebesta alebo František Kovár a Marko Igonda, ktorí si v tomto filme aj zahrali. Ako si na toto natáčanie spomínajú? Františkovi Kovárovi hrá vo filme Spiaci účet sestru herečka Iva Janžurová. Ako sa mu spolupracovalo s českou kolegyňou? Dozviete sa vo videu.