16. apr. 2024 o 15:14
TASR, Koktejl

Symbol Kodane v plameňoch: Podarí sa zachrániť priečelie horiacej budovy burzy?

placeholder
Symbol Kodane zachvátili v utorok 16. apríla plamene.
Zdroj: TASR/AP

Príčina požiaru známa stále nie je.

Zahraničné správy
16. apr. 2024 o 15:14
Symbol Kodane v plameňoch: Podarí sa zachrániť priečelie horiacej budovy burzy?

Príčina požiaru známa stále nie je.

Kodanskí hasiči nemôžu zaručiť, že sa podarí zachrániť priečelie historickej budovy burzy zo 17. storočia, ktorú v utorok ráno zachvátil požiar. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. "Priečelie stále stojí, no začína sa rúcať, ako konštrukcia horí... Snažíme sa spraviť všetko pre ochranu priečelia, no nemôžeme nič zaručiť," uviedol riaditeľ kodanského hasičského oddelenia Jakob Vedsted Andersen.

Agentúra DPA s odvolaním sa kodanských hasičov pritom uviedla, že požiar už zničil podporné štruktúry budovy a niektoré jej časti silne poškodil. Zásahové zložky však uviedli, že zatiaľ neočakávajú zrútenie celej budovy.

Požiar v tejto historickej budove, známej tiež ako Börsen, vypukol ráno okolo 7.30 h pod jej medenou strechou. Aj niekoľko hodín po jeho začiatku z budovy stále stúpa dym a na mieste sa zhromažďujú ľudia. Podľa hasičov pritom požiar pohltil už dopoludnia zhruba polovicu tejto jednej z najikonickejších kodanských budov.

Vedsted Andersen už skôr uviedol, že pre hasičov je prakticky nemožné dostať sa pod medenú strechu budovy a požiar preto môže naberať na intenzite a rozšíril sa aj na nižšie poschodia. V dôsledku požiaru sa pritom už zrútila aj 56-metorvá veža v tvare prepletených chvostov štyroch drakov. Príčina požiaru známa stále nie je. Budova však prechádzala rekonštrukciou pri príležitosti jej 400-ročného výročia a bola zakrytá lešením.

"Pozeráme sa na hrozné zábery. Dánska história v plameňoch. Budova burzy je jednou z najikonickejších kodanských budov.... Nenahraditeľné kultúrne dedičstvo. Bolí vidieť to," reagovala dánska premiérka Mette Frederiksenová. Zároveň poďakovala hasičom, polícii a každému, "kto statočne bojuje s týmto požiarom".

Börsen leží na ostrove Slotsholmen priamo v centre Kodane neďaleko parlamentu Christiansborg. Budova je postavená v holandskom renesančnom štýle a z veľkej časti bola dokončená v roku 1625. Burza v budove nesídli od roku 1974. Objekt však slúži ako sídlo Dánskej obchodnej komory a je pamiatkovo chránený. Budova je tiež domovom veľkej umeleckej zbierky, pričom ľudia po vypuknutí požiaru z budovy vynášali veľké obrazy, aby ich uchránili pre ohňom.