19. máj. 2025 o 17:29
TASR, Koktejl

Drucker na plné ústa: Je smutné, že koaliční partneri uprednostnili politikárčenie pred faktami

placeholder
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Šéf rezortu školstva sa plne stotožňuje s argumentmi ministra zdravotníctva.

Domáca politika
19. máj. 2025 o 17:29
Drucker na plné ústa: Je smutné, že koaliční partneri uprednostnili politikárčenie pred faktami

Šéf rezortu školstva sa plne stotožňuje s argumentmi ministra zdravotníctva.

Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Zároveň zdôraznil, že návrh koaličných partnerov hlasovať proti pandemickej dohode Slovensku neprináša žiadnu výhodu. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

„Plne sa stotožňujem s argumentmi ministra zdravotníctva. Je smutné, že koaliční partneri v takej vážnej veci uprednostnili politikárčenie pred faktami. Verím, že sa dokážeme zhodnúť aspoň na jednom - že si musíme sadnúť za spoločný stôl a začať riešiť skutočné problémy, ktoré trápia ľudí na Slovensku,“ uviedol Drucker.

Hlasovanie proti pandemickej dohode podľa neho opäť vytvára obraz Slovenska ako krajiny, ktorá pôsobí nedôveryhodne či neštandardne. „Slovensko je zvrchovaný štát, ktorý vstupuje do medzinárodných dohôd slobodne a suverénne. V prípade potreby môže uplatniť svoje výhrady v rámci ratifikačného procesu. Neexistuje však žiadny dôvod, aby sme už teraz bránili ostatným krajinám napredovať v tejto dôležitej globálnej spolupráci,“ povedal.

Z rezortu školstva podotkli, že pandemická dohoda nikomu neberie slobodu ani suverenitu. Nie je podľa neho žiadnym celosvetovým nariadením, ale globálnou dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a najmä spoločne čeliť hrozbe prípadnej ďalšej pandémie.

Ako doplnil, dohoda stanovuje mechanizmy, ako si budú jednotlivé krajiny medzi sebou rýchlejšie a efektívnejšie vymieňať informácie o nových vírusoch či patogénoch, ktoré sa môžu objaviť v prípade rizika novej pandémie. Zároveň podľa nich podporí, aby mal každý štát pripravené zásoby, vyškolených ľudí a plány svojich ďalších krokov.

A napokon, ak by k pandémii došlo, pandemická dohoda pomáha podľa MŠVVaM krajinám zdieľať informácie a zabezpečiť, aby sa ľudia dobrovoľne dostali rýchlo k potrebným liekom alebo testom. „Pre každého človeka na Slovensku znamená možnosť lepšej ochrany jeho zdravia, menej chaosu a zbytočných obmedzení v prípade pandémie,“ uzavrelo.