Zdravotná sestra, Rebecca Turner (44), bola milovníčkou slnka a často sa opaľovala bez akejkoľvek ochrany. Neskôr však zistila, že urobila smrteľnú chybu, píše The Sun. V decembri 2021 si všimla malú škvrnu na hrudi, ale ako človek s tmavými vlasmi a olivovou pokožkou jej nevenovala veľkú pozornosť. Škvrna však prerástla do červenej hrčky, a o šesť mesiacov neskôr jej diagnostikovali rakovinu kože. Trvalo deväť mesiacov, kým jej výrastok odstránili a teraz žije bez rakoviny. Lekári však avizovali, že sa môže kedykoľvek vrátiť a rozšíriť sa po celom jej tele.
„Keď som si našla znamienko, spočiatku som si nič nemyslela, ale potom sa uprostred neho objavila červená hrčka, ktorá sa rýchlo zväčšovala. Skutočne som sa začala obávať, keď ma to začalo svrbieť a krvácať," povedala.
Rebecca spočiatku navštívila dermatológa, ten však povedal, že sa pravdepodobne nie je čoho obávať. Hrčku jej však odstránil, avšak až neskôr zistila, o čo v skutočnosti ide. „Celý ten čas som predpokladala, že to nie je nič hrozivé. Ale potom mi povedali, že je to malígny melanóm. Bola som v šoku," povedala. Zistila tiež, že operácia neodstránila všetko, takže potrebovala ďalší zákrok.
„Pred veľkou operáciou v septembri som najprv podstúpila menšiu operáciu na počkanie. Teraz mi zostala sedemcentimetrová jazva cez hornú časť hrudníka a pod pravou rukou. A keďže som podstúpila tri operácie, odobrali mi toľko tkaniva, že sa mi zmenšil pravý prsník. Dochádza mi, že melanóm bude pravdepodobne to, čo ma zabije. Žijem na ostrí noža," dodala.
Rebecca ako 19-ročná pracovala v zahraničí. Často trávila čas na slnku a používala soláriá. „Bola som naivná a nevedela som, aké opaľovacie krémy by sme mali používať. Používali sme napríklad mrkvový olej. Ale ja mám olivovú pleť, tmavé vlasy a orieškové oči a často sa nespálim, takže som si myslela, že budem v poriadku," povedala.
„Momentálne nemám žiadne známky ochorenia, čo je skvelá správa, ale ľudia nechápu, že sa toho nikdy nezbavím. Môže sa rozšíriť do akéhokoľvek orgánu - bežne do pľúc, mozgu, obličiek, pečene. Môže sa dostať kamkoľvek. Ďalších päť rokov môžem byť v poriadku, ale rakovina sa môže náhle objaviť a reaktivovať. Som si toho vedomá. Som slobodná, mám 40 rokov a nechcem, aby moja dcéra musela riešiť všetky tie problémy s tým, čo sa stane, ak zomriem. Znie to morbídne, ale už som si naplánovala a zaplatila pohreb. Uvedomujem si, že je veľká pravdepodobnosť, že zomriem na melanóm, či už to bude o 2, 10 alebo 20 rokov," povedala.
Rebecca podporila výzvy organizácie Melanoma Focus, ktorá nalieha na vládu, aby zrušila DPH na opaľovacie krémy s vysokým faktorom a znížila tak náklady pre spotrebiteľov vo finančných ťažkostiach. Myslí si, že príliš veľa ľudí vrátane jej vlastnej rodiny a priateľov si kupuje krémy nízkej kvality, pretože sú lacnejšie. „Nevedela som, že na dostatočnú ochranu pred rakovinou kože musia mať krémy aspoň štyri hviezdičky UVA a faktor 30 alebo vyšší. Vždy som si kupovala len to, čo bolo najlacnejšie, a myslím, že som nikdy nepoužila krém, ktorý mal viac ako faktor 20," dodala.
„Melanóm je piatou najčastejšou rakovinou v Spojenom kráľovstve a najsmrteľnejšou formou rakoviny kože. 86% melanómov sa dá predísť, a preto je používanie opaľovacieho krému s vysokým faktorom SPF nesmierne dôležitým bezpečnostným opatrením na ochranu pred ním," povedala generálna riaditeľka Susanna Daniels.