27. máj. 2024 o 15:35
krsk, vmr, Koktejl

Markíza zasiahla! Po Kovačičových obvineniach televízia oznámila zásadný krok

placeholder
Relácia Na telo v nedeľu 26. mája.
Zdroj: Reprofoto/TV Markíza

Televízia Markíza začala konať.

Domáca politika
27. máj. 2024 o 15:35
Markíza zasiahla! Po Kovačičových obvineniach televízia oznámila zásadný krok

Televízia Markíza začala konať.

Moderátor Michal Kovačič v nedelňajšom priamom prenose v závere relácie Na telo všetkých šokoval. Vedenie televízie Markíza totiž obvinil z pokusov o cenzúru. Televízia sa voči týmto tvrdeniam ohradila a podnikla aj zásadné kroky.

Prehovoril v priamom prenose

V nedeľu o 13:00 h sa v Na telo stretli politici Richard Sulík, Jaroslav Naď a József Berényi. Záver však nabral nečakaný spád, keď v priamom prenose prehovoril moderátor Michal Kovačič.

"Na záver vám musím povedať jednu dôležitú vec, ktorá sa týka vysielania relácie Na telo. Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko nato čelili aj Televízne noviny," spustil v závere diskusie Kovačič.

"Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dodnes majú úplne inú podobu, než do akej ich naše vedenie tlačí. Späť ale k Na telo. Za 6 rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku. Nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot dohodnutý koaličnými politikmi. Naopak, víťazilo v diváckom záujme aj bez nich, preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ono sa ale naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy," pokračoval.

"Je to paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, čo získalo novinársku cenu. Slovensko práve teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," uzavrel a poprial divákom pekný deň.

Rozhodnutie je pre okolie Kovačiča nečakané. Moderátor len pred pár dňami získal spomínané novinárske ocenenie. "Ďakujem porote za tohtoročnú Novinársku cenu," napísal ešte 21. mája na Instagrame.

Televízia Markíza reaguje

Na šokujúce slová moderátora zareagovala aj samotná televízia Markíza, ktorá obvinenia zo strany Michala Kovačiča odmieta.

„Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza vždy prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo. Reláciu Na telo sme paradoxne niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami,“ uviedol pre Koktejl.sk PR manažér TV Markíza Lukáš Kočišek.

Stopka pre Na telo a Na telo PLUS

Televízia napokon v pondelok urobila rázny krok. TV Markíza okamžite prerušuje vysielanie relácie Na telo a Na telo PLUS. Podľa televízie moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov.

„Televízia Markíza, člen skupiny CME, ako oprávnený vysielateľ a držiteľ príslušných autorizácií, nesie redakčnú zodpovednosť za účinnú kontrolu nad obsahom vysielania. Vzhľadom na skutočnosti, ku ktorým došlo počas vysielania poslednej relácie Na telo v nedeľu 26. mája, v ktorej moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára, preto pristupujeme k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS. Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza,“ oboznámil Koktejl.sk o stanovisku TV Markíza PR manžér Markízy Lukáš Kočišek.