Ak patríte medzi fanúšikov žuvačiek, táto nová štúdia vás možno šokuje. Vedci totiž odhalili istú súvislosť medzi nimi a rakovinou, pričom ich majú spájať mikroplasty. Ako informoval portál Unilad, hoci sa táto hypotéza zatiaľ nedá stopercentne potvrdiť, existuje aj niekoľko ďalších výskumov, podľa ktorých by mohla byť pravdivá.
Vedci už minulosti dospeli k záveru, že vystavenie jednotlivca mikroplastom nemusí byť bezpečné, pričom podľa ich slov zohrávajú úlohu pri vzniku rakoviny hrubého čreva a pľúc. "Problémom je, že presne nevieme, či sú mikroplasty pre nás škodlivé alebo nie. Neexistujú totiž žiadne pokusy na ľuďoch. Vieme však, že sme im vystavení v každodennom živote, a to sme chceli preskúmať," vysvetľuje profesor inžinierstva Sanjay Mohanty z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA).
Nedávno sa objavila nová štúdia, ktorá sa zaoberala žuvačkami a ich spojitosťami s mikroplastami. Obyčajné žuvačky sa v podstate skladajú z troch zložiek, a to sladidla, príchutí a gumového základu nazývaného polymér. Ide o materiál, ktorý sa nachádza v mnohých plastových výrobkoch, ako sú napríklad vrecia na odpadky, či v pneumatikách.
Z výsledkov štúdie vyplynulo, že "z každého gramu žuvačky sa môže uvoľniť až 637 mikroplastových častíc, pričom 94 % z nich sa uvoľní počas prvých 8 minút žutia". Vedci preto odporučili, aby ste svoju žuvačku nevymieňali hneď, ako z nej zmizne príchuť. "Zaujímavé je, že prírodné žuvačky rastlinného pôvodu uvoľnili podobné množstvo mikroplastov ako ich syntetické ekvivalenty," pokračuje správa.
Mohanty ďalej vysvetľuje, že ich výpočet nemusí byť úplne presný, a to kvôli obmedzeniam zariadenia, ktoré mali k dispozícii. "Tieto zistenia naznačujú, že žuvačky môžu viesť k priamemu požitiu mikroplastov, čo môže predstavovať zdravotné riziko," upozornil s tým, že by ste ich nemali vyhadzovať ani do prírody. "Dbajte na životné prostredie a nenechávajte ich len tak vonku," dodal.