19. sep. 2023 o 12:46
TASR, Koktejl

V Pacifiku vznikol fenomén El Niño: Čakajú Austráliu ďalšie ničivé požiare?

placeholder
V Pacifiku vznikol fenomén El Niño: Čakajú Austráliu ďalšie ničivé požiare? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Fenomén El Niño sa vyskytuje v priemere každé dva až sedem rokov a trvá deväť až 12 mesiacov.

Zahraničie
19. sep. 2023 o 12:46
V Pacifiku vznikol fenomén El Niño: Čakajú Austráliu ďalšie ničivé požiare?

Fenomén El Niño sa vyskytuje v priemere každé dva až sedem rokov a trvá deväť až 12 mesiacov.

Austrálsky úrad pre meteorológiu v utorok oznámil, že zaznamenal klimatický jav El Niño, ktorý je vo všeobecnosti spájaný so zvyšujúcimi sa teplotami a výraznými suchami, vedúcimi často k ničivým lesným požiarom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mesto Sydney v štáte Nový Južný Wales v utorok prekonalo svoj maximálny teplotný rekord za september, keďže ortuť v teplomeroch vystúpila k značke 34,6 stupňa Celzia. Austrálsky úrad pre meteorológiu to označil za nezvyčajne teplý začiatok jari pre veľkú časť juhovýchodu Austrálie.

Pre zvýšené nebezpečenstvo požiaru spôsobeného nezvyčajne horúcimi a suchými podmienkami v juhovýchodnej Austrálii mesto Sydney v utorok zažilo prvý úplný zákaz zakladania ohňov po takmer troch rokoch.

Miestne úrady informovali, že v Novom Južnom Walese, ktorý je najľudnatejší štát Austrálie, horelo v utorok 61 lesných požiarov, pričom 13 sa vymklo spod kontroly. Niekoľko škôl pozdĺž pobrežia štátu zostalo v utorok zavretých pre ich bezprostredné ohrozenie lesnými požiarmi. Úrady vyhlásili v tejto oblasti najvyšší stupeň ohrozenia požiarmi v päťstupňovom systéme hodnotenia rizík, píše AFP.

Fenomén El Niño sa vyskytuje v priemere každé dva až sedem rokov a trvá deväť až 12 mesiacov. Ide o prirodzene sa vyskytujúci jav zahŕňajúci významné kolísanie teploty povrchových vrstiev Tichého oceána v rovníkovej oblasti, pričom ho sprevádzajú výrazné zmeny atmosférickej cirkulácie.

Svetová meteorologická organizácia avizovala začiatok formovania javu El Niño už v júli. Austrálsky meteorologický úrad pripomenul, že v uplynulých troch rokoch ráz počasia na východnom pobreží Austrálie ovplyvňoval fenomén El Niño, ktorý sa vyznačuje miernejším počasím a vyššou vlhkosťou.

Austrálsky prognostik Karl Braganza v utorok informoval, že sformovanie javu El Niño v Tichom oceáne časovo koliduje s nezvyčajnými jarnými horúčavami, ktoré v súčasnosti postihujú východnú Austráliu. „S najväčšou pravdepodobnosťou môžeme očakávať, že toto leto bude teplejšie ako priemer a určite teplejšie ako posledné tri roky,“ povedal Braganza.

Agentúra AFP dodala, že El Niño sa vo všeobecnosti spája so zvýšenými zrážkami na juhu Latinskej Ameriky, v južných oblastiach Spojených štátov, v Africkom rohu a Strednej Ázie. Môže spôsobiť veľké suchá v Austrálii, Indonézii, častiach južnej Ázie a Strednej Amerike. Na druhej strane, jeho teplé vody môžu poháňať hurikány v strednom a východnom Tichom oceáne, zatiaľ čo môžu spomaliť tvorbu hurikánov v povodí Atlantiku.